МГЕО "Наш дім - Манява" » Загальна характеристика

Івано-Франківська область (до 1962 року – Станіславська область) була утворена 4 грудня 1939 року. Обласний центр – місто Івано-Франківськ. Область розташована на південному заході України і межує з Львівською, Тернопільською, Чернівецькою та Закарпатською областями. На крайньому півдні область межує з Румунією. 
Адміністративно-територіальна характеристика
Площа області  13,9 тис. км2.
За адміністративно-територіальним поділом на початок 2016р. область налічувала 14 районів та 6 міст обласного значення. У складі районів та міст обласного значення знаходяться 9 міст районного значення, 24 селища міського типу, 459 сільських рад та 4 об’єднані територіальні громади. Всього в області налічується 804 населених пункти, з них – 765 сільські. Статус гірських надано 240 населеним пунктам.
Обласний центр - м. Івано-Франківськ,  районного поділу немає. 
За конфігурацією територія області нагадує ромб, витягнутий по довгій осі з півночі на південь по меридіану 24°45'. Загальна протяжність від крайньої північної точки до крайньої південної становить понад 185 км, найбільша протяжність з заходу на схід досягає майже 150 км.
Границі Івано-Франківської області дуже звивисті і мають загальну протяжність близько 760 км. На півночі та заході межує з Львівською, а на південному заході з Закарпатською областю. Ця границя збігається в своєму простяганні з Вододільним гребенем Українських Карпат.
На північному сході межує з Тернопільською, а на сході і південному сході з Чернівецькою областю. Крайня південна і південно-західна границя області є державним рубежем з Румунією 
Івано-Франківська область розташована в трьох різних за своєю природою ландшафтних зонах. Північно-східна частина території (Придністров'я) лежить на Подільській височині. Тут панують лісостепові ландшафти, це західний край лісостепової зони Руської рівнини.
Середня частина області розташована в межах Прикарпаття з піднятим і сильно розчленованим рельєфом. Тут панують лісолучні ландшафти переважно з широколистяних лісів — бука, граба, дуба тощо,— які займають високі межиріччя та їх схили. На понижених рівнинах і улоговинах поширені луки.
Південно-західна частина Івано-Франківської області заходить в Українські Карпати, які складаються з серії хребтів, витягнутих у південно-східному напрямку. Значна висота гір (1000—2000 м над рівнем моря) зумовлює сильне зволоження цієї частини області. Більшість гір покрита майже суцільними листяними і хвойними лісами.
Економіко-географічне положення Івано-Франківської області дуже вигідне. Густою сіткою шляхів сполучення вона з'єднана з багатьма важливими економічними районами України і з сусідніми країнами.
Обласний центр — місто Івано-Франківськ (до 1962 р. - Станіслав) з населенням 233,4 тис. мешканців. Місто розташоване біля південного краю Бистрицької улоговини при злитті рік Бистриці Солотвинської з Бистрицею Надвірнянською.
Три географічні зони Івано-Франківської області утворюють ніби три сходинки, найнижча з яких північна, подільська, середня — прикарпатська і найвища — південна, карпатська.
Північна частина області розташована на лівобережжі Дністра (рис. 1) і зрошується його притоками: Свіржем і Гнилою Липою з притокою Нараївкою. Притоки течуть з півночі на південь, отже Придністровське лівобережжя Івано-Франківської області теж має нахил на південь. Східна частина цього лівобережжя, на схід від р. Гнила Липа, має дуже горбисту поверхню і є частиною географічної області Подільське горбогір'я (Горбогір'ям називають високі  рівнини   (плато), які  глибоко почленовані долинами річок, внаслідок чого на межиріччях утворилися горби висотою до 200  м  і більше з абсолютними висотами часто понад 400 м над рівнем моря. Горбогірний район Придністровського лівобережжя, який розташований між ріками Гнила Липа і Золота Липа, називають Прилипенським горбогір'ям, значна частина якого входить у межі Івано-Франківської області; горбогір'я ще й тепер великою мірою вкрите буково-дубово-грабовими лісами, які займають схили і вершини горбів, тоді як підніжжя горбів використовують під орні землі і луки.
 Середня, передгірська частина області між Дністром і Карпатами— височина досить складної орографічної будови. Західна частина цього передгір'я нахилена на північ до Дністра і зрошується ріками Свічею, Сивкою, Лімницею з Чечвою, Луквою з Луквицею, Бистрицею з її притоками Бистрицею Солотвинською, Бистрицею Надвірнянською і Вороною. Ці річки поділяють західне передгір'я області на низку паралельних височин і улоговин, утворених давніми і молодими терасами зазначених річок. До височин (починаючи з заходу) належать Свіцько-Чечвинська, Войнилівська і Прилуквинська, а до улоговин Калуська і Бистрицька або Івано-Франківська.
Східна частина Івано-Франківського передгір'я має інший і набагато складніший план орографічної будови. Перш за все привертає увагу виразний поділ на два орографічних райони: Прикарпатське Покуття і Придністровське Покуття. Два цих орографічних райони поділяє р. Прут. 
  Прикарпатське Покуття - типове прикарпатське передгір'я простягається на південь від Прута до Карпат з таким же поперечним планом орографічного розчленування, як і в західному Прикарпатті.
Придністровське Покуття, яке ще називають Тлумач-Городенківською височиною лежить на північ від р. Прут і простягається до долини Дністра. Ця височина, середні висоти якої перевищують 300 м, має інший план орографічної будови: її орографічні лінії простягаються з північного заходу на південний схід, тобто паралельно напрямкам течії Дністра і Прута та Карпатам.
Івано-Франківська частина Українських Карпат відрізняється не лише значними абсолютними і відносними висотами, але й найбільшою орографічною складністю їх поверхні. Радянські географи розрізняють в Івано-Франківських Карпатах такі орографічні, а точніше географічні, райони: 1) Зовнішні або берегові Карпати; 2) Покутські Карпати; 3) Зовнішні Горгани; 4) Внутрішні Горгани; 5) Внутрішні низькогірні або верховинські Карпати і 7) Гуцульські Альпи.
Загалом орографію Івано-Франківської області можна показати у вигляді схематизованого профілю показаного вище.

Молодіжна громадсько-екологічна організація "Наш дім - Манява"© 2003-2017/ All right reseved / Design by VWStudio /