МГЕО "Наш дім - Манява" » » 14 березня Україна встала на захист Карпат від труб та малих ГЕС - 15 Березня 2012

11.12.2017 / Коментарів: 0 / Категорія: / Добавив: Гість

14 березня 2012, Київ. – У Києві виступили проти масового будівництва малих гідроелектростанцій на гірських річках Карпат. Активісти екологічних та туристичних організацій провели акцію протесту під Міністерство енергетики та вугільної промисловості, та роз’яснили, як малі ГЕС шкодять природі гір, мешканцям прилеглих сіл та скорочують надходження до бюджетів від туризму. Учасники акції закликали чиновників накласти мораторій на варварське спорудження малих ГЕС на карпатських річках та передали це звернення у Міністерство.

«У Карпатах планують збудувати 550 гідроелектростанцій. Зазвичай їх будують так: вода з річки забирається в трубу, транспортується вниз на кілька кілометрів, а потім скидається на турбіну для виробництва енергії. Це призведе до пересихання русел річок у неповноводні періоди, до знищення риб та інших водних організмів. Жодна риба не зможе мігрувати до місця розмноження через турбіни. Така енергетика дискредитує «зелену» ідею», – каже заступник голови Національного екологічного центру України Олексій Василюк.

Інша проблема, яка виникне при будівництві такої кількості ГЕС, – знищення Карпатського регіону як туристичного центру.

«Туристична привабливість Карпатських гір залежить від збереження їхньої природи, ландшафтів, мальовничих краєвидів та можливості спортивного туризму. Рафтинг та інші види туризму посідають одну з ключових позицій. Знищивши можливість водного спорту в Карпатах, Україна назавжди підірве туристичну привабливість регіону», – запевняє Петро Тестов з туристичного клубу «Гряда».

Водночас, кількість виробленої енергії буде доволі незначною, тому варто системно подумати, як витратити кошти, скільки і які ГЕС тут виправдані. І як можна доповнити їх енергію енергією біомаси, вітру, сонця. Мова про цивілізований, довкільно-грамотний підхід до енергозабезпечення.

Акції протесту проти будівництва малих ГЕС у Карпатах у цей самий час пройшли у інших містах України: Львові, Ужгороді, Тернополі, Харкові, Верховині.

У Верховині (Івано-Франківська область) акція відбудеться 14 березня о 12:00 на площі біля пошти проти будівництва малих ГЕС та збір підписів жителів Верховинського району проти будівництва ГЕС на гірських річках.

Нагадаємо, минулого року стало відомо про плани побудови кількох сотень малих ГЕС у Карпатському регіоні. Так, 330 ГЕС мають з’явитися на Закарпатті, близько двох десятків – на Львівщині, та 50-150 – на Івано-Франківщині та у Чернівецькій області. Проектовані ГЕС здебільшого належать до дериваційного типу, тобто складаються з греблі та труби, що тягнеться від греблі кілька кілометрів вниз за течією. На деяких річках, наприклад, на Черемоші, планується збудувати понад 30 таких гребель.

За додатковою інформацією звертайтеся до:

Олексій Василюк,
Національний екологічний центр України,
vasyliuk at gmail.com
097 1000 473

Нагадаємо, що 14 березня — Міжнародний день боротьби проти гребель на річках. Цей день засновано в 1997 році з метою об'єднання зусиль людей всього світу в боротьбі проти гребель, а також здійснення просвітництва щодо впливу гребель на річкові екосистеми.
Коментарі (0)

Коментувати

Молодіжна громадсько-екологічна організація "Наш дім - Манява"© 2003-2017/ All right reseved / Design by VWStudio /