МГЕО "Наш дім - Манява" » » В Україні стартувала нова програма збереження зелених насаджень - 5 Березня 2009

20.01.2018 / Коментарів: 1 / Категорія: / Добавив: Гість

На прихід весни жителі Західної України завжди чекають з пересторогою, адже паводки в цю пору тут не рідкість. Так, однією з причин минулорічної повені, мабуть, наймасштабнішої за останні кілька років, екологи назвали масове вирубування лісів у регіоні. Україна посідає восьме місце в Європі за площею лісів. Але чи довго так буде, коли щороку в нас вирубується декілька мільйонів ялинок та сосен, якими можна було б засадити майже 200 гектарів лісу? Натомість, відповідно до державної програми «Ліси України», щороку в нас повинно з’являтися 13 тисяч гектарів нових насаджень. Але, як зауважують фахівці, поки що вирубування йде швидшим темпом, ніж насадження. Можливо, ситуація зміниться, адже в Україні стартує програма «Вдосконалення систем правозастосування й управління в лісовому секторі країн східного напрямку Європейської політики добросусідства і Росії». Основне її завдання — зменшити незаконні вирубки та нелегальну торгівлю деревиною.

— У рамках програми, яка розрахована на три роки, Державний комітет лісового господарства повинен провести так званий баланс деревини, тобто порахувати, скільки деревини вирубується, скільки офіційно вивозиться тощо. Подібний баланс у Росії свого часу шокував: обсяги незаконних рубок становлять 11% від офіційної вирубки, — зауважив експерт інформаційного центру «Зелене досьє», учасник засідання Консультативного комітету програми «Вдосконалення систем правозастосування й управління в лісовому секторі країн східного напрямку Європейської політики добросусідства і Росії» Олег Листопад. — У цілому по Україні обсяг незаконних рубок щорічно становить 50—60 тисяч кубічних метрів. Однією з причин є низький рівень соціального й матеріального забезпечення населення. Сприяє цьому й наявність приватних підприємств, які безконтрольно скуповують крадену деревину й не несуть за це відповідальності (органи лісового господарства не мають права на їхню перевірку). Ще одна проблема — близько 500 тисяч гектарів лісів колишніх колгоспів і радгоспів не передані в постійне користування юридичним особам. Вони фактично не мають господарів. За матеріалами про правопорушення в лісовому господарстві, які передаються до правоохоронних органів та судів, відшкодовується всього 8% заподіяної шкоди (наприклад, у 2004 році — завдано шкоди на 15 мільйонів гривень, відшкодовано тільки мільйон). 

Інша складова програми — вдосконалення законодавства. Так, закон про заборону суцільної вирубки карпатських лісів у нас ухвалений, але, на думку фахівців, його й досі не дотримуються. Як каже Олег Листопад, існує безліч методів обходу закону як самими лісівниками, так і комерційними структурами, а іноді після так званого санітарного огляду лісу разом із хворими деревами вирубуються абсолютно здорові. Чи вдасться вирішити усі ці проблеми за час нової програми, екологи не впевнені, проте вірять, що система охорони лісів все-таки покращиться.

Джерело: www.lesovod.org.ua


Коментарі (0)

Коментувати

Молодіжна громадсько-екологічна організація "Наш дім - Манява"© 2003-2017/ All right reseved / Design by VWStudio /