МГЕО "Наш дім - Манява" » » 22 вересня – всесвітній День без автомобіля - 23 Вересня 2011

21.01.2018 / Коментарів: 0 / Категорія: / Добавив: Гість

   Його девіз: «Місто – це простір для людей, простір для життя». У цей день автомобілістам і мотоциклістам пропонується хоча б на короткий час відмовитися від використання транспортних засобів, які споживають пальне, що забруднює атмосферу.
   Вперше таке зазвернення пролунало у 1973 році у Швейцарії, коли влада країни через паливну кризу закликала громадян відмовитися від машин на чотири дні. Спонтанні акції то в одній, то в іншій країні Європи тривали наступні два десятки років. Зокрема, «дні без автомобилів» час від часу відбувалися у Рейк’явіку (Ісландія), Бате (Сомерсет, Великобритания), Ля Рошелі (Франція). У жовтні 1994 на конференції «International Ciudades Accesibles» в іспанському місті Толедо вперше прозвучав заклик до періодичної реалізації таких проектів. А у 1995 році для підтримки акцій було сформовано неформальний Консорціум World Car Free Days.
У 1997 р. загальнонаціональну акцію провела Великобританія. Роком пізніше така ж акція відбулася і у Франції, а вже у 2000 році Єврокомісія закликала країни Євросоюзу щорічно протягом тижня з 16 по 22 вересня проводити антиавтомобільну акцію. У наступному році 22 вересня стало всесвітнім Днем без автомобіля – до руху «День без авто» приєдналися понад тисячу міст у 35 країнах світу.
   Причому, у таких найбільш екологічно просунутих містах як Амстердам, Копенгаген, Стокгольм, Осло, Хельсінкі, Торонто та в нових «зелених столицях»: Боготі (Колумбія), Курітібі (Бразилія), обмеження використання приватного автотранспорту стало стратегічним напрямком. Влада цих міст постійно здійснює заходи щодо обмеження повсякденного використання приватних автомобілів з одночасним розвитком комфортного і зручного транспорту, пішохідних зон, велосипедної інфраструктури. Для довідки:
   Проблема перенасичення планети автотранспортом уже досить давно стала глобальною. Автотранспорт нищить біосферу планети і став загрозою для самої людини. При цьому темпи виробництва транспортних засобів продовжують зростати: автомобіль посідає третє місце серед найбільш рекламованих товарів після алкоголю й тютюну.
   Статистика зазначає, що кожного дня у світі на дорогах гине понад 3000 осіб. За статистикою Всесвітньої організації охорони здоров'я, у дорожньо-транспортних подіях щорічно гинуть близько 1,2 млн. чоловік, отримують травми 20-50 млн. чоловік.
  Щодо негативного впливу на довкілля, транспорт перше місце за забрудненням атмосфери – близько 17% глобального викиду парникових газів (за даними World Energy Council).
   Автомобільні вихлопи дають до 90% забруднення повітря в мегаполісах діоксидом азоту, оксидом вуглецю, діоксидом сірки, важкими токсичними металами та іншими шкідливими речовинами. За експертними оцінками, сумарний обсяг викидів забруднюючих речовин в атмосферу в українських містах складає від 30 до 80 відсотків. У 2010 році обсяг викидів забруднюючих речовин автотранспортом склав понад 1 млн тон.
  Ще одна небезпека, пов’язана з автотранспортм – техногенний пил – найдрібніші частинки асфальту, автомобільних шин і різних забруднювачів, осідають в легенях і провокують серйозні захворювання, включаючи рак. У групу ризику потрапляють всі, хто щодня їздить на автомобілі, а також перехожі та мешканці будинків, що розташовані поряд з перевантаженими трасами.
Максимальна концентрація вихлопів накопичується понад самим дорожним покриттям та на рівні нижніх поверхів. Чим нище розташована квартира, тим більша концентрація шкідливих речовин.
  Фахівці радять провітрювати кімнати рано вранці, коли рух транспорту мінімальний та після дощу. Також на їх думку потрібно вирощувати кімнатні рослини та вживати більше продуктів, багатих антиоксидантами: овочі, зелень, ягоди, жирну рибу й олію.


Коментарі (0)

Коментувати

Молодіжна громадсько-екологічна організація "Наш дім - Манява"© 2003-2017/ All right reseved / Design by VWStudio /