МГЕО "Наш дім - Манява" » » 26 квітня - Міжнародний день пам'яті жертв радіаційних аварій і катастроф - 27 Квітня 2010

11.12.2017 / Коментарів: 0 / Категорія: / Добавив: Гість

Сьогодні, в 24-у річницю аварії на Чорнобильській атомній електростанції / ЧАЕС /, відзначається Міжнародний день пам'яті жертв радіаційних аварій і катастроф. Це найбільша екологічна катастрофа XX століття, наслідки якої торкнулися долі мільйонів людей. У роботах щодо усунення наслідків аварії брали участь ліквідатори з усіх 15 республік колишнього СРСР, для яких Чорнобильська трагедія стала загальною бідою. Ці люди найбільше постраждали від катастрофи на ЧАЕС і сьогодні майже кожен третій з них має інвалідність.
     26 квітня 1986 о 1 годині 23 хвилини на четвертому енергоблоці Чорнобильської АЕС при його плановій зупинці і проведення випробування турбореактора стався вибух і пожежа.
      Уряд СРСР три дні мовчало про трагедію, що загрожувала життя десятків тисяч людей, хоча її справжній розмах був відомий вже через шість хвилин після вибухів, повністю зруйнували реактор. Ця аварія стала найбільшою за всю історію "мирного атома" техногенною катастрофою: була зруйнована активна зона реактора типу РБМК. Так звана активна стадія аварії тривала 10 діб. Весь цей час відбувалися надзвичайно інтенсивні викиди радіоактивних елементів. Ядерне паливо, викинуте під час вибуху, мало дуже велике збагачення урану-235 - до 60 проц. і вище. Перші дні гаряча струмінь піднімалася на висоту більше кілометра, пізніше - на кілька сотень метрів над розвалом реактора. Робота станції була зупинена.
      Тим часом тисячі людей з усіх кінців колишнього СРСР були покликані для ліквідації наслідків безпрецедентної катастрофи. Роботи велися в основному вручну. Лопатами знімали верхній шар грунту на території АЕС, скидали руками шматки арматури, графіту з даху машинного залу, змивали радіоактивну бруд ганчірками всередині станції.
     Ліквідатори запобігли іншу потужну катастрофу, яка могла відбутися через те, що зруйнований реактор закидали мішками з піском, щоб заглушити енергоблок і припинити радіаційні викиди. Від багатотонної тяжкості створилася загроза для несучих конструкцій, і реактор міг звалитися в що знаходиться під ним охолоджувальні басейн з багатотонної масою води. Це загрожувало водневим вибухом, який зруйнував би і три залишилися реактора. Ліквідатори прокопали тунель під активну зону реактора, пробили стіну басейну, і відкачали воду. Катастрофа була відвернена.
      Викиди ядерного палива припинилися тільки після спорудження "укриття" у листопаді 1986 року, з тих пір четвертий енергоблок знаходиться під саркофагом. Споруда цієї унікальної споруди тривала 5,5 місяців, на неї потрібно 440 тис тонн бетону і 7 тис тонн металоконструкцій. Під "укриттям" зберігається близько 180 тонн слабообогащенного урану-235, 70 тис тонн радіоактивного понівеченого металу, бетону, склоподібного маси, 35 тонн радіоактивного пилу із загальною активністю понад 2 млн Кюрі.
    У 1998 році міжнародне співтовариство об'єднало зусилля навколо плану заходів з перетворення об'єкта "Укриття" на екологічно безпечну систему. 26 західних країн-донорів і Європейський союз погодилися виділити на це 768 млн доларів. Сторони зійшлися на необхідності будівництва над старим саркофагом "Укриття-2".
   15 грудня 2000 був назавжди зупинений реактор останнього, третього енергоблоку станції. Припинився виробнича експлуатація Чорнобильської АЕС і почалися роботи з її повного закриття.
     Великі побоювання викликало технічний стан об'єкта "укриття" над 4-м блоком станції - з'явилися тріщини, просіла стеля, внаслідок чого не виключено його обвалення, що може призвести до катастрофи. У березні 2004 року Європейський банк реконструкції та розвитку оголосив тендер на будівництво нового саркофага. Його переможцем у липні 2007 року було визнано французький концерн "Новарка". Фінансування будівництва здійснює Чорнобильський фонд "Укриття", створений за рахунок внесків країн-донорів. Розпорядником фонду є ЄБРР. Зведення об'єкта "Укриття-2" планується завершити до 2015 року. Його планована вартість - 1,3 млрд доларів. Вже зараз загальна сума виділених коштів країнами-Донара складає 1 млрд доларів, з них 490 млн євро - на будівництво нового укриття.
    З 2004 року роботи з посилення будівельних конструкція старого саркофага здійснює російсько-український консорціум "Стабілізація". У минулому році, буквально напередодні річниці - 24 квітня - процес стабілізації об'єкта "Укриття" був завершений. Нова конструкція гарантує, що протягом 15 років об'єкт буде безпечним. Тепер концерн "Новарка" приступає до розмітки місця фундаменту "укриття-2". Згідно техніко-економічного обгрунтування проекту новий захисний саркофаг ЧАЕС буде складатися з оболонки типу "арка" з прольотом / довжиною / - 257 м, шириною - 150 м, висота - 108 м. Він розрахований на 100 років безпечної експлуатації.
     23 квітня 2008 відбулася вивантаження останньої тепловиділяючої збірки третього енергоблоку станції. Повне закриття станції відбудеться після вивантаження в сховище всього палива з реакторів.
    У результаті аварії на Чорнобильській АЕС великі дози опромінення отримали приблизно 600 осіб з числа персоналу, що знаходиться в той день на майданчику АЕС. З них 134 людини піддалися особливо значного опромінення, 28 загинули від променевої хвороби протягом декількох місяців після аварії. 600 тис ліквідаторів, які брали участь у гасінні пожеж і розчищенні, отримали високі дози радіації, і 19 померли протягом 1987-2004 рр.. Радіоактивного забруднення зазнало 155 тис кв. км території колишнього СРСР з населенням 6 млн 945 тис людей. А Чорнобиль ось вже 24 роки є в усьому світі ім'ям прозивним, що символізує ядерну небезпеку.


Коментарі (0)

Коментувати

Молодіжна громадсько-екологічна організація "Наш дім - Манява"© 2003-2017/ All right reseved / Design by VWStudio /