МГЕО "Наш дім - Манява" » » День екологічного боргу-2013 настав як ніколи рано - 24 Серпня 2013

11.12.2017 / Коментарів: 0 / Категорія: / Добавив: Гість

20 серпня 2013, Київ — День екологічного боргу в 2013 році припав на 20 серпня. Це означає, що станом на цю дату, за приблизними розрахунками, людство "спільними зусиллями" вичерпало річну біологічну спроможність планети відновлювати природні ресурси, поглинати утворені людьми відходи й вилучати викиди парникових газів. З цього числа й до кінця року ми житимемо "в борг" – далі зменшуючи запаси, накопичені природою за свою попередню історію, і накопичуючи в атмосфері вуглекислий газ.
Настання Дня екологічного боргу (англійською Ecological Debt Day або Earth Overshoot Day) розраховують за відношенням річної біоспроможності Землі до так званого "екологічного сліду" цього року, тобто обсягу споживання природних ресурсів і секвестрації CO2:
День екологічного боргу = [світова біоспроможність]/[світовий екологічний слід] х 365
День екологічного боргу має сумну тенденцію наближатися до початку року. До 1986 року включно людству вдавалося не переходити межу біоспроможності Землі. Але в 1987 році річний "бюджет" природних ресурсів уперше було витрачено достроково – 19 грудня. Минулого року цей День припав на 22 серпня.
За даними міжнародної організації Global Footprint Network (GFN), яка проводить щорічні кампанії, присвячені Дню екологічного боргу, сьогодні для задоволення нашого попиту на відновлювані екологічні ресурси потрібно було б півтори Землі. Якщо наше ставлення до ресурсів не зміниться, ще до середини 21 століття нам потрібно буде вже дві Землі.
Не в усіх країнах попит на ресурси перевищує можливості екосистем цих країн. Як приклад GFN наводить Австралію, Бразилію, Канаду, Швецію, Мадагаскар та Індонезію, де показники екологічного сліду є нижчими за показники біоспроможності. Утім, розрив між цими показниками в цих країнах дедалі скорочується.
В Україні в перший рік після набуття нею незалежності екологічний слід майже вдвічі перевищував біоспроможність країни. До 1999 року екологічний слід стрімко падав, очевидно, внаслідок падіння виробництва, після чого став поступово зростати. Станом на 2007 рік обсяг споживання природних ресурсів в Україні перевищує відновлювальні можливості її екосистеми в 1,6 разу. При цьому Україна є однією з небагатьох європейських "країн-експортерів" біоспроможності – разом з Норвегією, Росією, Фінляндією та Швецією – які мають позитивний баланс екологічних слідів експорту та імпорту (дані 2007 року).
Відношення екологічного сліду до біоспроможності є найгіршим в Японії, яка споживає природних ресурсів майже в сім разів більше, ніж її природа здатна відтворити.
Концепцію Дня екологічного боргу розробив Ендрю Сіммз (Andrew Simms) з британського аналітичного центру New Economics Foundation, партнером якого є GFN.


Коментарі (0)

Коментувати

Молодіжна громадсько-екологічна організація "Наш дім - Манява"© 2003-2017/ All right reseved / Design by VWStudio /