МГЕО "Наш дім - Манява" » » Екологи б’ють на сполох – ініціатива Тимошенко прирече на вимирання 30% лісових мешканців - 24 Вересня 2009

13.12.2017 / Коментарів: 0 / Категорія: / Добавив: Гість

Кабінет міністрів України виділив 25 млн. грн. Держкомлісгоспу на придбання 10 виробничих комплексів з переробки деревини. Таке рішення ухвалене 16 вересня на засіданні уряду. Потужність одного комплексу дозволяє щорічно отримувати 20 тис. куб. м енергетичної тирси, як альтернативного джерела палива. Згідно з планами Держкомлісгоспу, енергетичну тирсу отримуватимуть з відходів лісосік, вітровальної деревини та іншої, так званої низькосортної деревини. Голова Держкомлісгоспу України Микола Тимошенко закликає також «почати заготівлю і переробку неліквідної деревини зокрема і в лісах природно-заповідного фонду!». Така енергетична (чи лісова) політика Уряду викликала серйозне занепокоєння в екологічної громадськості країни, а також у Всесвітнього фонду дикої природи, – повідомили у прес-службі РМЕО «Екосфера».

Реалізація цих планів стане початком катастрофи: ліси України з природних екосистем перетворяться на парки — екосистеми штучно створені і особливо вразливі до зовнішніх впливів. Стереотип про те, що мертву деревину слід забирати з лісів, як необхідний захід «правильного» ведення лісового господарства, вже давно у сучасному лісівництві визнано хибним. Відсутність або мала кількість мертвої деревини у лісі насправді не є ознакою його «екологічного здоров'я», як це вважалось у лісівничій науці раніше, оскільки такий ліс втрачає ознаки природності: особливу структуру середовища, біорізноманіття, і, як результат - стійкість до впливів природних факторів та стихійних лих. Особливо небезпечним є вилучення мертвої та сухостійної деревини у заповідних лісах.  Видалення з лісу мертвої деревини, як особливого середовища існування, є причиною потрапляння багатьох лісових рослин і тварин у Червоні списки видів, які є рідкісними або зникають. Для прикладу, близько 37 % жуків у старовікових лісах Ла Масане у Франції були пов'язані з мертвою деревиною. Ліси в Україні займають 15 % території держави і є найбільш збереженим природним ландшафтом у країні. Тому унікальна лісова фауна в Україні, порівняно з іншими країнами Європи, є найбільш збереженою.Старовікові дерева та мертва деревина (сухостій, старі дупляві, напівзігнилі дерева, лежачі стовбури та гілля) є особливим середовищем існування багатьох лісових видів, передусім великої кількості грибів, мохів, лишайників, комах, а також птахів та ссавців. Мертва деревина, яка потрапляє у струмки та річки, також створює важливі умови середовища, сприятливі для риб, комах та водоростей. Наукові дослідження показали, що заплави, створені гілками та відмерлим деревним сміттям, створюють гарні умови для нересту та виводу понад 50 % форелі у струмках. Зникнення цих середовищ існування в результаті пропонованих Держкомлісгоспу України лісогосподарських заходів у лісах призведе до стрімкого зниження біорізноманіття. «Підкидуючи» Уряду «революційний» спосіб становлення енергонезалежності країни за рахунок близько 30 % лісових мешканців, приречених на вимирання, Держкомлісгосп України, навіть, не думає про розробку Державної Програми вирощування лісових енергетичних плантацій з верби і тополі. Однак саме такі плантації вже десятки років дають в середньому до 10 % від загальної енергії у Данії, Франції, Швейцарії, Німеччині, а сьогодні цей напрямок розвивається у нових країнах ЄС - Польщі, Словаччині, Угорщині, Словенії.

                                                                              Український лісовий ринок.


Коментарі (0)

Коментувати

Молодіжна громадсько-екологічна організація "Наш дім - Манява"© 2003-2017/ All right reseved / Design by VWStudio /