МГЕО "Наш дім - Манява" » » Екосистемні послуги від довкілля - 5 Травня 2018

17.12.2018 / Коментарів: 0 / Категорія: / Добавив: Гість

У середу, 2 травня 2018 року в Українському кризовому медіа-центрі відбувся прес-брифінг на тему “Голосіївський національний парк – скарбниця безкоштовних благ”. Екологи та аналітики ЕПЛ намагалися показати, якою є справжня цінність національного парку та чому його варто берегти.
Париж, Відень, Берлін, Прага, Будапешт, Гельсінкі, Рим, Лондон, Люксембург, Брюссель, Варшава, Тірана, Софія, Тбілісі… що є спільним між цими європейськими столицями і Києвом? Поряд із кожним із цих місць або й прямо на їх території розміщені національні парки, які надають населенню цих міст екологічні послуги (Millennium Ecosystem Assessment, 2005. https://www.millenniumassessment.org/en/index.html) – всі корисні блага, які можна отримати від близького сусідства з природою. Важливо, що від екосистемних послуг прямо залежить задоволення фундаментальних потреб людини.
Екологи-економісти світу розробили методики оцінки вартості того, скільки коштує чисте повітря, красивий краєвид, шелест листя, спів пташок. Ці такі звичні для нас природні блага стають все більш коштовними і бажаними на фоні стрімкого руху життя у столиці. Згідно із дослідженнями вчених (Constanza R., d’Arge R., de Groot R., Farber S., Grasso M., Hannon B., Limburg K., Naeem S., O’Neil R.V., Paruelo J., Raskin R.G., Sutton P., van den Belt M. The Value of the World’s Ecosystem Services and Natural Capital. – Nature, 1997. – 387: 253-60.; Sedell. J., Sharpe M., Dravnieks Apple D., Copenhagen M., Furniss M. Water and the Forest Service. FS-660. – United States Department of Agriculture, Forest Service, Washington, DC. – 2000.), повна загальна вартість лісових екосистемних товарів та послуг складає 4,7 трл дол. щорічно, з них повна загальна вартість бореальних лісів (помірного поясу) складає 894 млрд дол. щорічно. Залежно від регіону, вартість послуг гектару лісу зі стабілізації ґрунту коливається від 1,94 до 5,5 млн дол. за тонну. За очищення повітря від твердих дрібнодисперсних речовин (пил, сажа) та шкідливих газів кожне дерево в середньому щорічно вартує 4,16 дол. Для біологічного різноманіття ліс є середовищем існування, 17,5 тис дол. коштує гектар лісу, якщо рахувати участь птахів у боротьбі з комахами-шкідниками. Цінність послуг з опилювання становить від 19,23 тис дол. до 33,65 тис. дол. на рік. 
На жаль, для України не проводилися подібні комплексні дослідження з оцінки екосистемних послуг лісів. Але ми спробували їх оцінити для Голосіївського НПП. Площа Голосіївського НПП складає 10988,14 га. Кожен з трьох мільйонів киян, навіть якщо не буває у національному парку, отримує від нього очевидні власні вигоди, які проходять повз увагу мешканців, зважаючи на те, що платити за такі послуги не потрібно. Якщо спробувати порахувати вартість того, чим завдячуємо лісам Голосіївського нацпарку, то вийде, що кожен мешканець Києва мав би сплачувати щодня близько 70 гривень до державної скарбниці, за роботу, яку дика природа здійснює замість складних технологій. Кияни завдячують цим безкоштовним багатствам національному природному парку «Голосіївський».
Спеціально для мешканців Києва екологи ЕПЛ порахували вартість деяких екосистемних послуг НПП «Голосіївський» за методиками, які використовуються в інших країнах світу. На жаль, далеко не всі послуги можна хоча б приблизно оцінити в грошовому еквіваленті. Зокрема, можна підрахувати, що національний парк протягом одного року надає такі екосистемні послуги (за мінімальною оцінкою):
• очищення повітря – 480 млн грн;
• стабілізація ґрунту – 60 000 млн грн;
• боротьба із комахами-шкідниками – 5775 млн грн;
• запилення рослин – 6346,9 млн грн;
• рекреація – 240 млн грн;
• охолодження міста влітку, формування мікроклімату – 3816 млн грн;
• деревина (в т ч. дрова) – 40 млн грн.
Загальна вартість екосистемних послуг НПП «Голосіївський» складає щонайменше 76700 млн грн щороку. Щодня кожен киянин безкоштовно отримує від національного парку послуг на 71 грн (25,5 тис грн на рік). З цього підрахунку видно, що найбільш вартісним ресурсом серед тих, які надає нам ліс, є зовсім не деревина! 
Отже, зберігаючи природні території у дикому стані, ми отримуємо значно більше, ніж відбираючи від них ресурси. Більше того, наявність такої значної природної території як НПП «Голосіївський» дає киянам значно більше екосистемних благ ніж мають жителі більшості інших міст України. Та чи вистачить мудрості киянам зберегти це дароване природою багатство?
З повним відео-записом брифінгу можна ознайомитися тут (https://www.youtube.com/watch?v=1CLhDXJlALM&feature=youtu.be).

 


Коментарі (0)

Коментувати

Молодіжна громадсько-екологічна організація "Наш дім - Манява"© 2003-2017/ All right reseved / Design by VWStudio /