МГЕО "Наш дім - Манява" » » Люди пришвидшують зміну клімату в 170 разів більше, ніж природні фактори - 23 Лютого 2017

21.11.2018 / Коментарів: 0 / Категорія: / Добавив: Гість

Парникові гази, що виникли протягом останніх 45 років внаслідок людської діяльності, призвели до підвищення температури на 1,7 градуса за Цельсієм за останнє століття. Фото: ISS/NASA

Дослідники вперше розробили математичне рівняння, що описує вплив людської діяльності на планету; виявилося, що люди спричинюють зміну клімату в 170 разів швидше, ніж природні фактори.

Рівняння було розроблено спільно із професором Віллом Штеффеном (Will Steffen), експертом зі зміни клімату та дослідником Австралійського національного університету, і було опублікувано в журналі Антропоцен Рев'ю (Anthropocene Review).

Автори публікації стверджують, що за останні 4,5 мільярда років астрономічні та геофізичні фактори домінували у своєму впливі на Землю. Дослідники розглядають Землю як біосферу, що взаємопов'язана із атмосферою, гідросферою, кріосферою і верхньою частиною літосфери.

Проте за останні шість десятиліть людський фактор «почав спричиняти зміни на Земній кулі напрочуд швидкими темпами», – так пишуть автори, посилаючись на період, відомий як «Антропоцен».

«Людська діяльність на даний час конкурує з силами природи у спричиненні змін на Земній кулі», – йдеться в дослідженні.

Штеффен та його колега-дослідник, Оуен Гаффні (Owen Gaffney), представник Стокгольмського центру з протистояння змінам (Stockholm Resilience Centre), вивели «антропоцентричне рівняння» для визначення впливу цього періоду інтенсивної людської діяльності на Земну кулю.

Пояснюючи рівняння в журналі «Нью Саєнтіст» (New Scientist), Гаффні стверджує, що воно було розроблено «згідно зі швидкістю зміни системи життєзабезпечення Землі: атмосфери, океанів, лісів і боліт, водних шляхів і крижаних покривів та неймовірного розмаїття форм життя».

«За чотири мільярди років швидкість змін на Земній кулі являла собою складну функцію астрономічних і геофізичних сил, а також внутрішньої динаміки: обертання Землі навколо Сонця, гравітаційної взаємодії з іншими планетами, кількості отриманого тепла від Сонця, континентів, які находять одні на інші, вулканів, а також процесу еволюції».

«Астрономічні та геофізичні сили у рівнянні наближені до нуля через їх повільний характер або малоймовірність появи, так само як і внутрішня динаміка на даний момент. Усі ці сили, як і раніше, відіграють свою роль, але на даний час вплив людини набагато більший».

За словами Штеффена внаслідок цих сил швидкість зміни температури зросла на 0,01 градуса за Цельсієм за сторіччя.

Він стверджує, що антропогенні викиди парникових газів за останні 45 років, з іншого боку, «спричинили зростання температури на 1,7 градуси за Цельсієм протягом століття, що значно перевищує природній рівень зростання температур».

Бачимо, що антропогенний вплив на швидкість змін клімату переважає на 170 разів вплив природніх факторів.

«Ми не стверджуємо, що астрономічні сили нашої Сонячної системи або геологічні процеси припинилися, але з точки зору їх впливу, що мав місце в такий короткий проміжок часу, їхній вплив майже непомітний у порівнянні із нашим власним впливом», – так висловився Штеффен.

«Викристалізування даних доказів у вигляді простого рівняння висвітлює поточну сиуацію, в той час як масив інформації часто її залишає розмитою.

«Наша робота полягає в тому, щоб дати цифру, яка лемонструватиме як людський фактор впливає на Земну кулю впродовж короткого періоду часу. Бачимо, що інші сили мають вплив протягом мільйонів років, тоді як ми, люди, спричинюємо вплив аналогічної сили, але всього за декілька століть.

«Масштаби зміни клімату, спричинені людиною, нагадують скоріше катастрофу, а не поступове погіршення».

Гаффні та Штеффен стверждують, що, незважаючи на гнучкість природи, яка перебувала впродовж мільйонів років у відносній стабільності завдяки складній взаємодії між ядром Землі і біосферою, людському суспільству навряд чи так пощастить.

Дослідники прийшли до наступного висновку – якщо не уповільнити зміну клімату, викликану антропогенними чинниками, нас очікує «повний коллапс людства».

Меліса Дейві (Melissa Davey)

Джерело: theguardian.com

Для КліматІнфо переклав та підготував Олександр Юрчишин

Редактор: Юлія Розумна


Коментарі (0)

Коментувати

Молодіжна громадсько-екологічна організація "Наш дім - Манява"© 2003-2017/ All right reseved / Design by VWStudio /