МГЕО "Наш дім - Манява" » » Мінприроди України розпочало ліквідацію полігону гексахлорбензолу в Калуші - 27 Вересня 2010

11.12.2017 / Коментарів: 0 / Категорія: / Добавив: Гість

     27 вересня 2010 року державне підприємство «Національний центр поводження з небезпечними відходами» при Міністерстві охорони навколишнього природного середовища почало ліквідацію полігону небезпечних відходів в зоні надзвичайної екологічної ситуації у м. Калуш (Івано-Франківська обл.), де зберігається 11,4 тисяч тонн гексахлорбензолу. У відкритті робіт взяли участь Віце-Прем’єр-Міністр України Володимир Сівкович, заступник Міністра охорони навколишнього природного середовища України Артем Володін, голова Івано-Франківської ОДА Михайло Вишиванюк та мер м.Калуш Ігор Насалик
      «Вивезення з Калушу гексахлорбензолу та його наступна утилізація – це, по-перше, зняття ризику екологічної катастрофи в регіоні і, по-друге, виконання Україною міжнародних зобов’язань, зокрема, Стокгольмської конвенції. Загалом, ліквідація сховищ небезпечних відходів, пестицидів та токсичних речовин на території України є одним із стратегічних завдань Мінприроди на 2010-2011 роки», – заявив заступник Міністра охорони навколишнього природного середовища Артем Володін. До кінця 2010 року «Наццентр»планує зібрати та перезатарити 80% накопичених відходів на полігоні – 8,5 тис. тонн. Відходи ГХБ будуть утилізовані на спеціалізованому підприємстві у Великобританії компанією Tradebe. На реалізацію проекту виділено 298 млн. гривень з Резервного фонду Державного бюджету України. Комплекс робіт зі збирання, перезатарювання та вивезення відходів гексахлорбензолу проводитиметься відповідно до тимчасового технологічного регламенту Міністерства охорони навколишнього природного середовища України, погодженого Міністерством України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи. Довідково. Указом Президента України від 10 лютого 2010 року територія міста Калуш та сіл Кропивник та Сівка-Калуська Калуського району Івано-Франківської області оголошено зоною надзвичайної екологічної ситуації.
       Програмою першочергових робіт з ліквідації наслідків надзвичайної екологічної ситуації передбачено консервація Домбровського кар'єру з рекультивацією зовнішніх відвалів №1, №4 та хвостосховищ №1 та хвостосховищ (Перелік витрат №1) та збирання, перезатарювання та утилізація відходів гексахлорбензолу, розміщених на полігоні токсичних відходів у м. Калуші (Перелік витрат №2). Полігон твердих токсичних відходівбуло введено в дію у 1973 році для зберігання відходів виробництва чотирьохлористого вуглецю (ЧХВ) та перхлоретилену (ПХЕ) на территорії колишнього Калушського хіміко-металургійного комбінату (КХМК), власником якої на даний час є ТОВ «Оріана-Галев». Полігон знаходиться на відстані приблизно 5 км від основного виробництва ЧХВ/ПХЕ, 1,5 км від с. Верхнє та 1,35 км на північний захід від с. Мостище на земельній ділянці площиною 5,15 га. Останнє захоронення відходів ГХБ проведено у серпні 2000 року.
     Гексахлорбензол (ГХБ)відноситься до категорії стійких органічних забруднювачів (СОЗ), які мають токсичні властивості, погано розкладаються в природних умовах, характеризуються біоакумуляцією та є об'єктом транскордонного переносу повітрям, водою та мігруючими видами тварин. Призводять до розвитку хвороб імунної та репродуктивної системи людини, ракових захворювань, вроджених дефектів у дітей. Виробництво та використання СОЗ регулюється Стокгольмською концепцією, що ратифікована Верховною Радою України у 2007 році. До першочергових заходів з реалізації Національного плану виконання Україною Стокгольмської конвенції включено захід «Знешкодження понад 11000 тонн ГХБ – відходу виробництва ЧХВ у м.Калуш Івано-Франківської області».     
                                                                                               Мінприроди України


Коментарі (0)

Коментувати

Молодіжна громадсько-екологічна організація "Наш дім - Манява"© 2003-2017/ All right reseved / Design by VWStudio /