МГЕО "Наш дім - Манява" » » Незаконні вирубки лісів в Україні на сьогодні досягають 10-15% - 2 Серпня 2011

13.12.2017 / Коментарів: 0 / Категорія: / Добавив: Гість

       В усіх українських лісництвах незаконно рубають ліс. Насамперед, як відзначає доцент Національного лісотехнічного університету Микола Чернявський, цей промисел процвітає особливо в західних регіонах. Тут ліс обіймає 20-40% території. Під сокиру йдуть як поширені в регіоні хвойні дерева, так і дорожчі — дуб і бук. Однією з причин незаконної рубки лісу в Україні вважають бідність українців у селах поблизу лісових масивів.
      Багатьом із них не вистачає грошей на дрова, тому зрубати кілька дерев для обігріву житла – звичайна справа. У західних областях як розповідають місцеві лісники, населення краде деревину для будівництва будинків і господарських споруд. А ось коли не законні рубки стають засобом заробітку, масштаби порушень значно серйозніші. Під покровом ночі браконьєри вивозять ліс вантажівками. За словами Чернявського, зазвичай нелегально зрубану деревину продають нелегальним пилорамам за цінами, нижчими за ринкові.
        Скільки всього таких пилорам по всій Україні – в жодному державному органі. Weekly.ua повідомити не змогли. Але скласти уявлення про масштаби проблеми можна, пригадавши події трилітньої давнини, Тоді, після ініційованої президентом Віктором Ющенком перевірки, одна тільки Івано – Франківська прокуратура виявила на території області 788 нелегальних пилорам. Директори теж рубають ! Браконьєрська вирубка дерев – не лише наслідок бідності сільського населення в Україні. Крадіжка і перепродаж лісу – один із найприбутковіших тіньових бізнесів у світі. Його оборотів оцінують у 10& млрд. За непрямими ознаками можна припустити, що і Україна – учасник цього ринку. Наприклад, у відповідь на запит Weekly.ua у Львівській обласній прокуратурі прямо заявили, що одна з головних причин незаконної вирубки – зловживання самих охоронців лісів. Такі порушення виявили неодноразово. Тільки за три місяці 2011 р. прокуратура порушила 10 кримінальних справ стосовно посадових осіб обласного управління лісового господарства і лісгосподарського підприємства «Галсильліс».
       Про участь посадових осіб лісових господарств у злочинних схемах відомо і в Чернівецькій міжрайонній прокуратурі охорони природи. За словами керівника відомства Івана Форгачі, нещодавно правоохоронці розкрили масштабні правопорушення на держпідприємстві «Хотинське держспецлісництво АПК». Їх, за даними прокуратури, здійснювали керівник (на той момент) підприємства, його попередник і два майстри лісу.
       «У продовж кількох місяців у 2010 і 2011 рр. на території цього господарства вирубано більш як 80дубів. Вирубка проводилася на підставі на півлегально оформлених документів, – повідомив Форгачі. Злодії завдали збитку державі на суму 2,5 млн.грн. Це один із наймаштабніших випадків за останній час. Крадіжка і перепродаж лісу – один із найприбутковіших тіньових бізнесів у світі. Його оцінюють у $10 млрд. Незаконна вирубка лісу на Чернівеччині не залишила байдужим місцеве населення. Нещодавно десятки людей – представників громадських організацій, зібралися біля Чернівецької облдержадміністрації з вимогою покарати винних. Організатори акції стверджують , що неодноразово заявили про порушення в Хотинському держспецлісництві, але на їхні слова ніхто не звертав уваги…. Директор Бюро екологічних розслідувань Дмитро Скрильников вважає, що проблема виявлення і боротьби з такими явищами полягає в тому, що всі функції з управління лісами (за винятком лісів, що перебувають на балансі міністерств і комунальних лісів) зосередженні в руках Державного агентства лісових ресурсів. Інститути і підприємства, що входять до його структури, визначають, що і коли рубати, видають дозволи і самі контролюють процес.
       «Користуючись цим, окремі посадові особи можуть здійснювати махінації з документами, за якими дозволяється вирубка. На папері все законно – не підкопаєшся, але дехто саме на цьому і заробляє», – відзначає експерт. За його словами, нелегальна деревина переробляється не лише на місцевих підприємствах. Відомі випадки, коли її намагалися експортувати за кордон. Супутникова стеження за лісом Які ж масштаби незаконної вирубки лісу? Державне агентство лісових ресурсів у своїй статистиці, враховує тільки «самовільну вирубку» лісів, тобто браконьєрським способом. Тому масштаби проблеми, на перший погляд, – малозначні ж незаконно вирубується 0,5% від загального обсягу заготованого лісу. Консультант програми Tnpi-Fleg Олег Листопад вважає цю методику не зовсім правильною за його словами, поняття «Незаконна вирубка» чітко не прописане в чинному законодавстві України. Тому офіційні дані, оцінки національних експертів, міжнародних організацій відрізняються одні від одних у десятки разів.
          На думку опитаних Weekly.ua експертів, незаконні вирубки в Україні досягають 10-15% обсягу всієї заготовлюваної деревини. Така оцінка спів ставна з цифрами в сусідній Росії. Кілька років господарства РФ офіційно визнало, що розрахунковий обсяг незаконної вирубки в країні становить до 15% від загального обсягу заготівлі. Росіяни не стали створювати видимість благополуччя і розгорнули активну боротьбу з лісовим браконьєрством. Хотілось щоб і Україна швидше задумалася над цією проблемою. І справа не лише в екологічній резонах, а й економіці. За словами Листопада, вже в 2012 році у Євросоюзі вступить в дію Регуляція, №995, що забороняє імпорт в ЄС деревини і виробів із неї, якщо походження сировини не буде доведено. «Якщо країна не прореагує на вимоги ЄС і не створить систему легалізації всієї дерево продукції, то може втратити європейські ринки деревної продукції. Конкуренція там досить висока» – відзначив експерт.
                                                                                          Джерело: www.clipnews.info


Коментарі (0)

Коментувати

Молодіжна громадсько-екологічна організація "Наш дім - Манява"© 2003-2017/ All right reseved / Design by VWStudio /