МГЕО "Наш дім - Манява" » » Представники місцевого самоврядування та громадських організацій Івано-Франківщини обмінялися досвідом зі словацькими колегами - 14 Листопада 2017

21.08.2018 / Коментарів: 0 / Категорія: / Добавив: Гість

З 6 по 8 листопада проходив навчальний візит делегації з Івано-Франківської області до міста Кошице Республіки Словаччина. Візит відбувся в рамках проекту «Зелена енергія: Словацько-Український досвід», який фінансується Словацьким агентством з розвитку міжнародної співпраці SlovakAid. Реалізує даний проект молодіжна громадсько-екологічна організація «Наш дім – Манява» у партнерстві зі словацькою екологічною асоціацією «SOSNA».
У складі делегації були представники молодіжної громадської екологічної організації «Наш дім – Манява», яка є членом Української кліматичної мережі, - Микола Скиданюк та Тетяна Рогів,голова громадської організації «Агенція розвитку громад Богородчанського району» - Тарас Рашкевич, голова Івано-Франківського відділення асоціації сільських та селищних рад Івано-Франківської області – Іван Мосюк, представники територіальних громад Прикарпаття, а саме голова Рожнятівської селищної ради - Василь Мацевко, заступник голови Верховинської селищної ради – Оксана Чубатько, головний спеціаліст Підгірської сільської ради – Яна Токарська, заступник голови Старобогородчанської ОТГ – Юрій Іванишин, начальник відділу економічного розвитку та інвестицій Витвицької ОТГ – Ольга Войцешко та аспірант Прикарпатського університету імені Стефаника – Михайло Струтинський.
Основна мета візиту –ознайомлення з реалізацією успішних енергозберігаючих проектів у Кошице та роботою провідних словацьких організацій у цій сфері, налагодження транскордонної співпраці між територіальними громадами Івано-Франківщини і Кошицького краю. Також перейняття словацького досвіду в сфері енергозбереження, впровадження енергозберігаючих технологій, які використовуються в Європейському Союзі.
В екологічному центрі «SOSNA», який знаходитьсяв селі Дружстевна при Горнаді, що за 12 кілометрів від Кошице, керівник центру та партнер проекту Стефан Сабо провів дводенний тренінг присвячений місцевим програмам сталого розвитку, екологічно чистим спорудам, відновлювальним джерелам енергії та використання природних матеріалів (технічної коноплі, глини, соломи) для теплоізоляції будинків. Крім того, він розповів пронаслідки, які можуть статись у ближчому майбутньому в разі використання біомаси деревинив Карпатах та дав практичні рекомендації. 
Учасники заходу мали змогу оглянути екобудинок, у якому знаходиться екологічна асоціація. Ця будівля максимально ресурсозберігаюча та маловідхідна. Будинок майже не використовує традиційну енергію, а живиться від сонячних батарей, утеплений соломою, технічною коноплею та глиною. На площі понад 0,5 га знаходиться екотуалет і екодушова, що органічно пов’язані з рослинною системою очищення води, компостуванням відходів та екологічно чистим садом, городом і навіть маленьким озерцем. Показали присутнім також маленькі печі, які мають високу ефективність навіть при невеликій кількості палива, повітряний генератор, виготовлений з простої бочки і велосипедних коліс, сушку для овочів, сконструйовану зі старого комоду і звичайного вікна, казан, що варить на сонячній енергії та інше.
Ще одним об’єктом, який оглянули члени делегації і в якому відбулася практична частина тренінгу був так званий будиночку «Хоббіта». Він теж повністю збудований екологічним способом, використовуючи глиняну штукатурку та деревину, ізоляцію з конопель, вовни й паперу та покритий зеленим дахом. 
Як зазначив Стефан Сабо: «Ми намагаємося використовувати технології екологічно дружні до природи та замінити традиційні енергоносії на екологічні, витрачаючи при цьому мінімальні кошти чи ресурси». 
У третій день перебування делегація зустрілася з Едуардом Бурашем – керівником асоціації «FEMAN» Словацько-Європейського культурного товариства, заступником мера Кошице з розвитку транскордонної співпраці з Україною. Під час зустрічі він розповів про цілі та завдання асоціації,форум«Дні України в Кошице», транскордонні проекти між Україною та Словаччиною та можливі шляхи співпраці. 
Крім того, учасники візиту ознайомилися з роботою Карпатського фонду в Словаччині. Його працівники, менеджер грантових програм - Томас Торокта менеджер проектів - Яна Крайковічова, розповіли про пріоритети фонду, грантові програми, що підтримуютьсяним та поінформували про можливі шляхи співпраці між українськими та словацьким організаціями. 
Завершилася поїздказустріччю з дипломатом Генерального консульства Словаччини в Ужгороді Даніелем Цабаном, під час якої булипідведені підсумки триденноїробочої поїздки до Словацького краю та напрацьовані шляхи майбутньої довготривалої співпраці між Івано-Франківською областю та Словаччиною. 


 


Коментарі (0)

Коментувати

Молодіжна громадсько-екологічна організація "Наш дім - Манява"© 2003-2017/ All right reseved / Design by VWStudio /