МГЕО "Наш дім - Манява" » » Проект FORZA: позитивні результати співпраці - 11 Вересня 2010

14.12.2017 / Коментарів: 0 / Категорія: / Добавив: Гість

     Представлення результатів співпраці відбулося в рамках виїзної колегії Хустської райдержадміністрації з тим, щоб передати досвід і напрацювання як керівникам відділів райдержадміністрації, так і головам усіх сільських та селищних рад Хустського району. 
      За роки співпраці з проектом, громада Нижнього Бистрого зробила чимало: починаючи з розробки власного Плану розвитку громади (в той час його робоча назва була „План розвитку водозбору с. Нижній Бистрий”), який на сьогодні виконується і є як орієнтиром для всієї громади, так і показником роботи сільського голови. План розвитку є важливим для будь-якої громади, оскільки він є інструментом підвищення активності громади, зосереджує і координує заходи для досягнення цілей розвитку. Крім цього, План є гарантією для жителів, що при зміні влади напрямки розвитку не зміняться. Для міжнародних організацій, донорів, інвесторів, та інших зацікавлених сторін, які можуть допомогти громаді фінансово та організаційно План є свідченням того, що жителі і голова громади свідомо та планомірно працюють над її розвитком. А ще План може стати додатковою підставою для виділення коштів з районного та обласного бюджетів на визначені в Плані питання розвитку населеного пункту. 
      В рамках виконання Плану громада села Нижній Бистрий долучилася до покращення теплоізоляції місцевої школи: ремонту та заміни вікон і дверей; вісім домогосподарств села взяли участь в експерименті з теплозбереження; дев’ять сільських садиб займаються сільським туризмом, серед них дві власниці садиб сільського туризму – Марія Станко та Світлана Мица пройшли навчання для тренерів з сільського туризму і сьогодні можуть надавати кваліфіковані консультаційні та навчальні послуги іншим бажаючим займатися сільським туризмом не тільки в своєму селі, але і за його межами. Крім цього, Марія Станко отримала посвідчення інспектора з категоризації мережі „Українська гостинна садиба” Спілки сприяння розвитку сільського зеленого туризму в Україні. До речі, можливістю залучити місцевих тренерів-консультантів з сільського туризму, як і досвідом розвитку сільського туризму у селі, яке ніколи не було „туристичним” варто скористатися сільським головам Хустщини, якщо вони мають намір розвивати у себе туризм. Для приваблення туристів до села було промарковано три пішохідні туристичні маршрути різної протяжності і складності, роботи з маркування громада і місцеве лісництво виконували спільно. Також на території лісництва жителі громади збудували туристичний рекреаційний пункт, який наразі користується великою популярністю не тільки в селі, а й серед гостей з інших громад Хустщини. Інформацію про туристичні можливості Нижнього Бистрого розміщено на інтернет-сайтах, представлено на виставках та ярмарках національного і обласного рівнів, у самому селі встановлено яскраві інформаційні стенди з туристичними маршрутами та контактами власників садиб, що приймають туристів. 
        Важливим досвідом долучення громади до вирішення критичних питань у селі є влаштування берегоукріплювальних споруд на потоці Широкий. Сім родин власними силами збудували дерев’яні берегоукріплення за швейцарською конструкцією з використанням місцевої деревини. До речі, деревину для соціальних потреб забезпечив Хустський лісгосп за прийнятними цінами. Така співпраця, за підрахунками, дозволяє влаштувати берегоукріплення у 4 рази дешевше, ніж якщо працювати з підприємствами та організаціями, які надають послуги з будівництва берегоукріплень. 
     Іншим результатом співпраці громади і лісгоспу є створення шкільного лісництва на базі Нижньобистрівського лісництва. Проект FORZA допоміг укомплектувати меблями, навчально-методичною літературою та наочними матеріалами сучасний навчальний центр для учнів шкільного лісництва, діти також мали змогу відвідати Кам’яницьке шкільне лісництво в Ужгородському районі, щоб на власні очі побачити, як працює взірцеве шкільне лісництво.  
      З самого початку співпраці з проектом FORZA, громада Нижнього Бистрого співпрацювала з місцевим лісництвом, що є необхідною умовою розвитку будь-якої громади, пов’язаної з лісовим ресурсом. Починаючи з 2004 року до розробки Плану розвитку громади були залучені представники лісового господарства, у свою чергу, коли розроблявся План ведення лісового господарства Нижньобистрівського лісництва, громада долучалася до цієї роботи і прямо і опосередковано. Адже підхід дворівневого планування, коли розробляється стратегічний План розвитку громади (план першого рівня) і План ведення лісового господарства (план другого рівня) передбачає врахування інтересів і потреб громади при плануванні лісогосподарських робіт. Як результат, у новому Плані розвитку лісового господарства Нижньобистрівського лісництва, розробленому на засадах наближеного до природи лісівництва, враховано розвиток туризму в селі та розташування туристичних маршрутів та місць відпочинку, визначено ділянки заготівлі дров, при плануванні лісових доріг враховано потребу громади у дорожньому доступі до сінокосів, пасовищ та місць заготівлі дикоростучих рослин, передбачено збільшення частки захисних лісів з 10 до 40% лісового фонду. 
      Робота проекту FORZA в громаді Нижнього Бистрого свідчить — уся інформація і досвід планування та виконання Плану розвитку громади, отриманих в ході співпраці може стати корисною для інших керівників місцевих громад – основною умовою успіху залишається активність лідера і громадян, бажання працювати і постійна робота з жителями громади. 
     Сільські голови Хустщини, в свою чергу, виявили зацікавлення до напрацювань проекту та громади Нижнього Бистрого, тим паче що до кінця цього року проект FORZA планує підтримати процес дворівневого планування за участі багатьох сторін ще в одній громаді району. 
      А що стосується Нижнього Бистрого, то можна стверджувати з впевненістю: громада отримала неоціненний досвід в ході співпраці з проектом FORZA. Зі згортанням допомоги проекту громада почала активно шукати інших партнерів та позабюджетні можливості фінансування заходів розвитку громади і на сьогодні є доволі успішною на цьому шляху. 


Коментарі (0)

Коментувати

Молодіжна громадсько-екологічна організація "Наш дім - Манява"© 2003-2017/ All right reseved / Design by VWStudio /