МГЕО "Наш дім - Манява" » » Щецин. Польський підхід до термомодернізації будівель - 27 Лютого 2016

16.08.2018 / Коментарів: 0 / Категорія: / Добавив: Гість

Щецин – історичне місто з сучасним підходом

Це найбільший морський порт на північно-заході країни, населення – понад 410 тисяч осіб, 7-ме за величиною місто Польщі, столиця Західно-Поморського воєводства.

Історично Щецін відомий як могутня фортеця померанских слов’ян у XII столітті. Потім понад 500 років місто було столицею герцогства Померанія. У XVII-XX ст. Щецин перебував у складі Пруссії, служив основним морським портом для Берліна. У Щецині народилася Катерина II. Після 1945 року за рішенням Потсдамської конференції місто перейшло до складу Польщі.

Зараз, разом з сусіднім Свіноуйсьце, це найбільший порт країни на Балтійському морі, центр промисловості, зокрема нафтохімічної і машинобудівної. Розвинені суднобудування, хімічна і целюлозно-паперова промисловість.

Показник  січ лют бер кві тра чер лип сер вер жов лис гру Рік
Середній максимум, °C 2,3 3,6 7,9 13,0 18,8 21,2 23,3 23,2 18,3 13,0 6,7 3,6 12,9
Середній мінімум, °C −2,7 −2,2 0,2 3,1 7,6 11,0 13,1 12,6 9,4 5,6 1,7 −0,9 4,9
Норма опадів, мм 36 28 36 35 48 62 65 53 44 37 40 45 529

Джерело: World Weather

Хоча клімат в порівнянні з Україною досить м’який, значну частину (понад 70%) витрат на енергію в 90-ті роки минулого століття становили саме витрати на опалення. Адже більшість житлових метрів було побудовано в 1960-1970 рр., коли, як і в Україні, важливішою була швидкість введення житла в експлуатацію, а не його якість і енергоефективність.

Наведена інфографіка жваво ілюструє підходи, законодавчі інструменти, а також хронологію заходів щодо підвищення енергоефективності будинків в польському Щецині.

 

 

У польського Щецина репутація «зеленого» міста, тут багато рослинності, водних ресурсів і сприятливі кліматичні умови.

Цікаво подивитися на кліматичні показники міста:

З ростом цін на енергоносії значно збільшуються і витрати на утримання житлових будинків. Домогосподарства в Польщі споживають близько третини енергії, значна частка якої йде на обігрів. Схема може бути прикладом і керівництвом до дії для українських громадян.

За даними аналітиків інформаційної кампанії «Сильніше разом!», протягом 1999-2010 рр. у Польщі профінансовано близько 20 тисяч проектів на загальну суму понад 1,6 млрд. євро. З цієї суми понад 300 млн. євро – державне фінансування.

Що робити в Україні?

Першочерговим кроком до енергетичної модернізації в Польщі було підвищення цін. Це не тільки знизило навантаження на державний бюджет, а й стимулювало жителів багатоквартирних будинків задуматися щодо модернізації житла. Український уряд теж піднімає ціни на енергоносії, тож багато споживачів вже серйозно задумалися над шляхами реальної економії у власній оселі.

Однак польський досвід свідчить, що самостійна модернізація своїх будинків жителями часто буває неефективна з кількох причин.

Важливо пам’ятати, що у населення часто немає відповідних фінансових ресурсів для якісної санації житла, а через обмежене фінансування заходи щодо модернізації нерідко виробляються без комплексного підходу і непрофесійно.

Але є вихід: основними джерелами можливого фінансування програм модернізації житлових будинків можуть стати кошти міжнародних агентств.

Також це можуть бути кошти, зекономлені в держбюджеті в результаті скасування субсидій для необґрунтовано широкого кола споживачів енергії. За свідченням фахівців, у Польщі, Чехії, Німеччині діє такий принцип фінансування програм: чим більше відсоток зекономленої енергії, тим вищою у фінансуванні заходів з утеплення житла є частка грантового компонента.

Лариса Білозьорова (використані матеріали Вікіпедії, gazeta.zn.ua, інфографіка групи «Розумне енергоспоживання»). Джерело: GreenEnergyEfficiency


Коментарі (0)

Коментувати

Молодіжна громадсько-екологічна організація "Наш дім - Манява"© 2003-2017/ All right reseved / Design by VWStudio /