МГЕО "Наш дім - Манява" » » Супутник побачив танення льодів Арктики - 26 Грудня 2010

20.01.2018 / Коментарів: 0 / Категорія: / Добавив: Гість

    Вчені отримали першу інформацію із супутника "Кріосат-2", який відстежує зміни товщини і площі льодового покриву Північного Льодовитого океану.  Перші дані, передані штучним супутником Землі, запущеним Європейським космічним агентством, дозволяють створити карту руху водних потоків в Арктичному басейні.
     Однак головне завдання "Кріосат-2" це вимір товщини крижаного покриву, яка значно зменшилася за останні кілька десятиліть.Створена за допомогою "Кріосат-2" карта поверхні арктичного басейну допоможе вченим визначити, наскільки танення льоду на поверхні Північного Льодовитого океану дозволяє вітрам впливати на потоки води і таким чином впливати на течії в арктичних водах.  
   "Ніхто не знає, як поведе себе Північний Льодовитий океан у міру танення льодів, але ми припускаємо, що зміни будуть значними", - говорить Сеймур Лаксоно з Лондонського університету, один з учених, які беруть участь у роботі місії "Кріосат-2". "Супутник надіслав на Землю першу інформацію, і вона показує, що тепер у нас є інструмент для спостереження за тим, що відбувається в Арктиці", - додав Лаксоно.
    Європейське космічне агентство запустило штучний супутник "Кріосат-2" у квітні цього року. На супутнику вперше встановлені радари з синтетичної діафрагмою високої резолюції. Апаратура супутника посилає радіолокаційний імпульс, який відбивається від поверхні льоду в Північному Льодовитому океані, а також від поверхні води з  розлучення між плаваючими крижинами.
    Вимірюючи різницю в рівні цих двох поверхонь, вчені зможуть визначити зміни в загальному обсязі крижаного покриву. Карта океану, створена в результаті вивчення сигналів, відбитих з поверхні води між плаваючими крижинами, описує те, що вчені називають "динамічної топографією". "Нам вдалося створити першу повну карту, що відображає динамічну топографію Північного Льодовитого океану. Попередні наукові супутники не могли передати повну інформацію про Арктику через траєкторії їх польоту. Навіть американський штучний супутник" Айсат "отримував інформацію до 86 градусів північної широти." Кріосат- 2 "охоплює територію до 88 градусів", - пояснює Сеймур Лаксоно.
      На карті добре видно протягом Бофорта, яка здійснює рух арктичних льодів в напрямку за годинниковою стрілкою.  Східно-Гренландська течія переносить лід з півночі у бік Атлантичного океану. Трансполярна течія несе льоди з боку Росії через Льодовитий океан. У літні місяці крижаний покрив Північного Льодовитого океану скоротився набагато більше, ніж передбачало більшість існуючих комп'ютерних моделей зміни клімату. У результаті цього, зокрема, водні потоки починають рухатися швидше або ж змінюють свій напрямок, тому що у відсутності крижаного покриття вітри можуть чинити більший вплив на водний покрив. Це може призвести до серйозних наслідків не тільки в арктичному басейні, але може вплинути і на водні течії в Норвезькому і Гренландському морях і навіть на півночі Атлантичного океану.
     Вченим стало відомо, що в Арктиці на достатній глибині з'явилися теплі течії.       Поки ці глибинні потоки не можуть вплинути на льодовий покрив, тому що льодове покриття відокремлено від них шаром більш холодної води. Але вітер може змінити напрямок водних течій на поверхні океану. У результаті теплі води можуть піднятися на поверхню, що призведе до катастрофічного зменшення крижаного покриву.  "Кріосат-2" допоможе поліпшити комп'ютерне моделювання для передбачення змін клімату. Про це повідомляє ВВС.Коментарі (0)

Коментувати

Молодіжна громадсько-екологічна організація "Наш дім - Манява"© 2003-2017/ All right reseved / Design by VWStudio /