МГЕО "Наш дім - Манява" » » Важливим завданням для об’єднаних територіальних громад є впровадження енергозберігаючих заходів - 18 Травня 2018

17.12.2018 / Коментарів: 0 / Категорія: / Добавив: Гість

Керівник Молодіжної громадсько-екологічної організації «Наш дім – Манява» Микола Скиданюк взяв участь у засіданні круглого столу «Енергоефективність Івано-Франківщини: стан та напрямки реформування в умовах євроінтеграції», який відбувся 16 травня в Івано-Франківську.
Під час заходу презентовано дослідження, які проведенні організацією, щодо стану енергоефективності та енергозбереження в об’єднаних територіальних громадах Івано-Франківської області.  
На території Івано-Франківської області станом на 1 травня 2018 року утворено 25 об’єднаних територіальних громад (далі – ОТГ). Питання енергоефективності та енергозбереження для ОТГ залишається найбільш актуальним. Адже вони отримали велику кількість об’єктів бюджетної сфери  (медичні заклади, будинки культури, школи тощо), які потребують модернізації. На даний час «левова частка» грошей з місцевого бюджету витрачається на оплату енергоносіїв. Під час старту процесу децентралізації та утворення добровільних об’єднаних громад у 2014 році, в освітній та медичній субвенції були передбачені видатки на енергоносії. З 1 січня 2017 року підхід законодавця змінився, а оплата послуг по енергоносіях лягла на плечі органів місцевого самоврядування. Додаткова дотація, яка передбачена з державного бюджету саме на ці цілі покривається на 35 %. Отже власні зароблені ресурси, які би могли використовуватися на розвиток території спрямовуються на оплату енергоносіїв. За результатами дослідження в 11 пілотних громад витрати на енергоносії в тому числі з власних джерел у 2017 році  становили 23689,96 тис. грн., а у 2018 році заплановано 30506,20 тис. грн., що на 20 % більше ніж у попередньому році. 
«Основними проблеми для ОТГ залишається відсутність якісного моніторингу енергоносіїв, відсутність окремих програм з енергоефективності та сталого використання енергетичних ресурсів, мала кількість реалізованих проектів у цій сфері тощо. Першочергово громади повинні розробити програми з енергоефективності, ввести у штат посаду енергоменеджера, створити умови для залучення інвесторів. Ці перші кроки вже в невдовзі принесуть хороші результати», – зазначив Микола Скиданюк.
Крім того, під час заходу було презентовано результати проекту «Зелена енергія: словацько-український досвід», який впроваджувався у 2017 році на території Івано-Франківської області за фінансової підтримки Словацького агентства з розвитку міжнародної співпраці «SlovakAid». Зокрема, еколог звернув увагу на можливий досвід впровадження у громадах заходів з енергозбереження (теплоізоляції) , який активно впроваджуються у Словаччині, зокрема у Кошицькому краю. На прикладі партнерської словацької екологічної асоціації «Сосна» учасники круглого столу мали змогу побачити, як за рахунок природних матеріалів, можна зекономити тепло. 

Даний захід організовано ГО «Інститут регіонального розвитку» в рамках всеукраїнського проекту «Просування реформ в регіони» Інституту економічних досліджень та політичних консультацій і «Європейської правди», який фінансується Європейським Союзом в рамках програми «Підтримка громадянського суспільства в Україні».
 


Коментарі (0)

Коментувати

Молодіжна громадсько-екологічна організація "Наш дім - Манява"© 2003-2017/ All right reseved / Design by VWStudio /