МГЕО "Наш дім - Манява" » » Відбувся Національний круглий стіл з питань дотримання Орхуської конвенції в ядерній енергетиці - 27 Лютого 2013

11.12.2017 / Коментарів: 0 / Категорія: / Добавив: Гість

21 лютого 2013 року у Києві пройшов Національний круглий стіл з питань дотримання Орхуської конвенції в ядерній енергетиці «До ядерної та радіаційної безпеки в Україні через діалог зацікавлених сторін», який організувала Всеукраїнська екологічна громадська організація «МАМА-86» спільно з Державною інспекцією ядерного регулювання України за підтримки Посольства Швейцарської Конфедерації в Україні.

Захід відбувся в рамках європейського процесу «Орхуська конвенція та атомна енергетика», започаткованого у 2009 році Європейською Комісією та Національною асоціацією місцевих інформаційних комісій Франції (ANCCLI) для оцінки виконання положень Орхуської конвенції в сфері атомної енергетики в європейських країнах й визначення кращих практик та напрацювання рекомендацій щодо поліпшення ситуації. Україна є єдиною країною з-поміж держав-не-членів ЄС, що представлена у цій ініціативі завдяки активній діяльності української учасниці процесу — ВЕГО «МАМА-86», яка регулярно долучається до аналізу практики та напрацювання відповідних рекомендацій на європейському рівні, а також просуває ініціативу в Україні, зокрема, вже проводила круглі столи з питань Орхуської конвенції в ядерній енергетиці на національному та регіональному рівні.

Метою цьогорічного Круглого столу було започаткувати постійний діалог зацікавлених сторін задля вироблення ефективної політики гарантування ядерної та радіаційної безпеки в Україні з урахуванням вимог щодо доступу громадськості до інформації та участі в прийнятті рішень.

Захід зібрав 85 представників різних зацікавлених сторін — від державних структур і енергокомпаній до громадських організацій і журналістів, а також міжнародних експертів з питань участі громадськості в атомній енергетиці. Учасники обговорили європейський досвід реалізації заходів з підвищення ядерної і радіаційної безпеки з урахуванням досвіду Чорнобиля та Фукусіми, проаналізували ситуацію з ядерною та радіаційною безпекою в Україні, а також стан забезпечення права громадськості на доступ до інформації та участь у прийнятті рішень у цій сфері та обговорили зміни, потрібні на рівні законодавства та практики для забезпечення ефективного виконання положень Орхуської конвенції у вітчизняній атомній енергетиці.

На відкритті Круглого столу виступили голова координаційної ради ВЕГО «МАМА-86» Ганна ГОЛУБОВСЬКА-ОНІСІМОВА, голова Державної інспекції ядерного регулювання Олена МИКОЛАЙЧУК та Франц ШНАЙДЕР, заступник посла і радник посольства Швейцарії в Києві. Олена МИКОЛАЙЧУК зачитала вітальне слово до учасників Круглого столу від Голови Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Ірини СЕХ, і відзначила, що хоча це не перший захід подібного плану, цього року громадськість в особі ВЕГО «МАМА-86» взяла на себе лідуючу роль. Вона також висловила сподівання, що ця ініціатива буде розвиватись, адже «громадськість має право знати і приймати участь в прийнятті рішень, але потрібно, щоб всі розуміли, як цими правами користуватися, щоб це було ефективно і сприяло підвищенню ядерної та радіаційної, а також екологічної безпеки». Ганна ГОЛУБОВСЬКА-ОНІСІМОВА у своєму вітальному слові сказала, що аварія на Фукусімі змінила ставлення світу до ядерної та радіаційної безпеки, і в цій новій моделі безпеки важливе місце займає надання інформації, зокрема, щодо ризиків, прозорість і залучення до прийняття рішень, а також використання потенціалу міжнародної співпраці. Вона також розповіла про європейський контекст даного круглого столу — Європейську ініціативу з питань Орхуської конвенції в ядерній енергетиці та діяльність Робочої групи щодо участі громадськості в прийнятті рішень, що діє під егідою Орхуської конвенції, а також розказала про порядок денний Круглого столу та очікування від його роботи. Франц ШНАЙДЕР розказав про ситуацію в атомній енергетиці Швейцарії, заходи із забезпечення ядерної безпеки та про настрої в суспільстві щодо перспектив атомного майбутнього цієї країни після аварій на Чорнобилі та Фукусімі.

В рамках першої сесії форуму «Ядерна та радіаційна безпека у світі після Фукусіми», яку модерувала голова Державної інспекції ядерного регулювання Олена МИКОЛАЙЧУК, прозвучав ряд виступів, присвячених діям міжнародної спільноти та окремих країн після аварії на Фукусімі задля підвищення ядерної безпеки. Начальник відділу міжнародного співробітництва та європейської інтеграції Управління ядерної захищеності та міжнародного співробітництва Державної інспекції ядерного регулювання України Ганна ГОРАЩЕНКОВА детально доповіла про План дій МАГАТЕ з ядерної безпеки та шляхів його імплементації. Перший заступник директора ДП «Державний науково-технологічний центр ядерної та радіаційної безпеки» Станіслав ШОЛОМИЦЬКИЙ розповів про перебіг, результати та рекомендації стрес-тестів АЕС в країнах ЄС. А представник однієї з цих країн — Франції — Мішель ШУА з Інституту радіаційного захисту та ядерної безпеки (Франція) зробив доповідь про аварійну готовність у Франції та про кроки з підвищення безпеки, вжиті після аварії на Фукусімі. Єдиний представник громадськості на цій сесії — експертка білоруської громадської організації «Екодом» Тетяна НОВИКОВА, яка є відповідальним секретарем громадської екологічної експертизи проекту білоруської АЕС, розповіла про процес оцінки екологічного впливу будівництва цієї АЕС та про труднощі, з якими зіштовхнулась громадськість Білорусі.

На другій сесії «Забезпечення ядерної та радіаційної безпеки в Україні: основні виклики», яку модерував голова Консультативної ради з реакторної безпеки при Держатомрегулювання України Микола ШТЕЙНБЕРГ, виступив директор з ядерної та радіаційної безпеки НАЕК «Енергоатом» Сергій БОЖКО, який розповів про загальні питання ядерної безпеки, стрес-тести вітчизняних АЕС, а також заходи, які вживає компанія заради гарантування безпеки атомних електростанцій протягом життєвого циклу виробництва ядерної енергії. Головний науковий співробітник Інституту проблем безпеки АЕС НАН України професор Борис ПРИСТЕР у своїй доповіді представив критичніший погляд на ситуацію з ядерною безпекою, в тому числі стан готовності вітчизняних АЕС та системи реагування до аварійних ситуацій. Тарас ТРЕТЯК, радник Міністра екології та природних ресурсів України і природних ресурсів України, і контактна особа (фокал пойнт) Конвенції Еспо в Україні, розповів про оцінку впливу на навколишнє середовище будівництва та експлуатації нових АЕС в Україні, в тому числі в рамках реалізації положень Конвенції Еспо.

Третя сесія «Європейське законодавство та практика щодо впровадження положень Орхуської конвенції в контексті ядерної безпеки» за модерування Голови Координаційної Ради ВЕГО «МАМА-86» Ганни ГОЛУБОВСЬКОЇ-ОНІСІМОВОЇ була найбільш «міжнародною»: аж четверо європейських експертів з питань інформування та участі громадськості в атомній енергетиці поділилися європейським досвідом реалізації положень Орхуської конвенції в цій сфері. Голова робочої групи з питань участі громадськості в прийнятті рішень Секретаріату Орхуської конвенції Філіп КІРНІ у своєму виступі розповів про діяльність групи і, зокрема, напрацьовані нею рекомендації щодо участі громадськості в прийнятті рішень та наступне засідання, яке буде присвячене саме практикам участі в сфері ядерної енергетики і в рамках якого розглядатимуться також і напрацювання київського круглого столу. Він також розповів про основні труднощі у реалізації положень Орхуської конвенції, виявлені Комітетом з дотримання положень конвенції, а завершив свій виступ прикладами позитивних практик із забезпечення участі громадськості у ядерній сфері.

Жіль ЕР’ЯР ДЮБРОЙ, директор дослідницької групи MUTADIS та член Консультаційного комітету ANCCLI розповів про Європейський круглий стіл з питань Орхуської конвенції в сфері атомної енергетики (Aarhus Convention and Nuclear, ACN), основні напрацювання за 3 роки його реалізації та перспективи подальшого розвитку ініціативи. Петер МІХОК, дослідник з університету Матея Бела словацького міста Банська Бистриця, розповів про результати досліджень належних практик виконання положень Конвенції Еспо в ядерній енергетиці. Коралі ПІНО, член Місцевої інформаційної комісії міста Гравлін, розташованого поблизу найбільшої французької АЕС, розповіла про особливості функціонування французької мережі місцевих інформаційних комісій, які здійснюють інформування місцевого населення щодо різних аспектів атомної енергетики, зокрема ядерної і радіаційної безпеки та готовності до аварійних ситуацій.

Четверту сесію «До діалогу зацікавлених сторін в забезпеченні ядерної та радіаційної безпеки України» модерував голова Громадської ради при Держатомрегулювання України Олексій ТОЛКАЧОВ. В рамках сесії обговорювалися правові рамки участі громадськості в прийнятті рішень в сфері атомної енергетики, а також стан справ із дотриманням Орхуської конвенції у цій сфері, як його оцінює громадськість. Радник Міністра екології та природних ресурсів України Тарас ТРЕТЯК, що є також контактною особою Конвенції Еспо та заступником контактної особи Орхуської конвенції в Україні, представив на розгляд учасників круглого столу правові засади участі громадськості в прийнятті рішень, що стосуються ядерної безпеки, а також деякі свої пропозиції щодо вдосконалення механізмів участі. Керівник енергетичних програм Національного екологічного центру України Артур ДЕНИСЕНКО розповів про (не)участь громадськості в прийнятті рішень щодо продовженні роботи старих ядерних блоків в Україні. Директор з інформаційної підтримки та взаємодії зі ЗМІ та громадськістю «Українського ядерного форуму» Ольга КОШАРНА представила свій погляд на перспективи створення механізмів інформування та взаємодії зацікавлених сторін, розповіла про діяльність УЯФ та його взаємодію з міжнародними аналогічними структурами та висловила пропозиції щодо подальших дій для посилення ядерної безпеки.

Протягом усього дня роботи круглого столу учасники активно ставили запитання до доповідачів та висловлювати свої погляди з питань, винесених на обговорення.

Підсумки Національного круглого столу підвела виконавчий директор ВЕГО «МАМА-86» Зоряна МІЩУК. Вона резюмувала основні уроки європейської ініціативи з питань Орхуської конвенції в ядерній енергетиці:

 • важливість залучення до діалогу різних зацікавлених сторін (регулятора, операторів, ЦОВВ, НУО, місцевої влади),
 • плюралістичний характер діалогу, тобто замість протиставлення взаємовиключних точок зору пошук спільних позицій і об’єднання навколо ідеї ядерної безпеки,
 • відкритість процесу і його незалежність від волі однієї з сторін,
 • постійність,
 • проведення діалогу на різних рівнях — місцевому, національному, міжнародному,
 • активне використання можливостей обміну інформацією/досвідом та кращих практик з іншими країнами.

Що стосується подальших дій, то позиція ВЕГО «МАМА-86» полягає в необхідності розпочати формалізацію національного діалогу щодо забезпечення інформації та участі громадськості в сфері атомної енергетики, використовуючи вище перелічені уроки та досвід інших країн. Відтак «МАМА-86» пропонує ДІЯРУ, партнерам з організацій громадянського суспільства, зацікавленим представникам місцевої влади, експлуатуючим організаціям, профільним науково-дослідним установам, іншим зацікавленим сторонам створити Робочу групу з питань виконання Орхуської конвенції в сфері атомної енергетики, для виконання наступних завдань:

 • здійснення аналізу законодавства та практики держав-членів ЄС щодо забезпечення реалізації Орхуської конвенції в сфері атомної енергетики,
 • напрацювання на основі цього аналізу пропозицій щодо змін до українського законодавства/розробки окремого НПА щодо підвищення прозорості галузі, інформування та участі громадськості з питань ядерної безпеки,
 • моніторингу дотримання Орхуської конвенції в українській атомній енергетиці,
 • проведення тематичних діалогів за пріоритетами, які були визначені ще на першому національному круглому столі в 2010 р.,
 • реалізації пілоту на місцевому рівні щодо постійного інформування громадськості та взаємодії з місцевим населенням з питань ядерної та радіаційної безпеки,
 • здійснення внеску України в подальший Європейський процес з питань Орхуської конвенції в атомній енергетиці,
 • забезпечення взаємодії з Секретаріатом Орхуської конвенції та зарубіжними партнерами.

Зі свого боку, ВЕГО «МАМА-86» готова взяти на себе функцію секретаріату Робочої групи, і надалі інформуватиме українську громадськість про результати Європейського процесу з питань дотримання Орхуської конвенції в сфері атомної енергетики, а також буде рада розглянути пропозиції усіх зацікавлених учасників щодо доручення до національного процесу з питань дотримання Орхуської конвенції в сфері атомної енергетики.


Коментарі (0)

Коментувати

Молодіжна громадсько-екологічна організація "Наш дім - Манява"© 2003-2017/ All right reseved / Design by VWStudio /