МГЕО "Наш дім - Манява" » Каталог статей » Джерела забруднення вод та вплив забруднення на здоров'я людини.

Джерела забруднення вод та вплив забруднення на здоров'я людини.

16.09.2019 / Коментарів: 5 / Категорія: / Добавив: Гість

Стічні води котелень містять пом'якшувачі, продукти ерозії. Наявність на поверхні води масел, нафти, погіршує обмінні процеси, знижує вміст кисню у воді, що призводить до загибелі риб. 1 л нафти забруднює до 12 м2 поверхні води водоймища. Якщо вміст нафтопродуктів складає понад 200 мг/ м3, порушується зоологічна рівновага водних об'єктів. Синтетичні поверхнево активні речовини згубно впливають на розвиток фітопланктону. Свинець, ртуть, кадмій, нікель, цинк, марганець, потрапивши у воду, роблять її токсичною.

Господарсько побутові стоки призводять до біологічного забруднення води, що може викликати кишково – шлункові захворювання (холеру, тиф) та захворювання печінки (гепатит). Особливо небезпечні стічні води пунктів санітарної обробки білизни та спецодягу, стоки лікарень тощо. Органічні забруднення часто призводять до зв'язування кисню у воді, загибелі живих організмів та фітопланктону. Надлишки фосфору та азоту у воді призводять до її цвітіння та порушення біологічної рівноваги у водоймах.

Радіоактивні речовини потрапляючи до води викликають її іонізацію, що негативно відбивається на розвитку живих організмів. Більш того фітопланктон та риби здатні засвоювати велику кількість радіоактивних речовин та накопичувати їх у своєму організмі. Споживання такої риби небезпечне для здоров’я людей.

Забруднення підземних та поверхневих вод може спричинити до загибелі не тільки організмів у воді, але може стати загрозою для людини. Грунтові води, які є основним джерелом водозабезпечення населення Івано – Франківської області досить легко забруднюються через грунти і породи зони аерації. Проникненню забруднюючих речовин у напірні горизонти сприяє відсутність регіональних витриманих водоупорів та вплив розвинутої дренажної системи річкової та ерозійної мережі, що підсилюють водообмін гідролітосфери.     

Слід відмітити, що досить небезпечним видом забруднення гідросфери є теплове забруднення. Воно спричинене спуском у водойми теплих вод від різних енергетичних установок. Велика кількість тепла, що надходять з нагрітими водами в ріки й озера, істотно змінює їх термічний і біологічний режим. Особливо сильне забруднення викликають теплові й атомні електростанції, що скидають у водойми воду, нагріту до 45 градусів. Слід звернути увагу на дослідження канадських вчених, які встановили, що підвищення температури води у водоймі посилює токсичний вплив на мешканців водойми різних хімічних забруднювачів.

Наслідки споживання людиною забрудненої води.

Характер споживання води
Забруднювач
Захворювання
Біологічний
Пиття та їжа
Патогенні бактерії
Холера, дизентерія, черевний тиф, гастроентерит, лептоспіроз, туляремія
Віруси
Інфекційний гепатит
Паразити
Амебна дизентерія, дракункульоз, гельмінтоз, ехінококоз.
Вмивання, прання у воді
Паразити
Шестосоміазиз, дерматит, стронгілоідоз
Проживання або знаходження біля води
Через комах – переносників
Малярія, жовта лихоманка, сонна хвороба, філяритоз
Хімічний
Пиття та їжа
Нітрати
Метагемоглобінемія
Сполуки фтору
Ендемічний флюороз
Миш'як
Інтоксикація
Селен
Селеноз, інтоксикація
Свинець
Інтоксикація
Поліциклічні ароматичні вуглеводні
Рак
Надто м'яка вода
Артесклероз, гіпертонія
Хром
Уровська хвороба
Нікель
Алергія шкіри
Мідь
Ураження неревної системи
Фенол
Отруєння
 

Отже зміна будь якого показника спричиняє до погіршення якості питної води. Нижче наведемо ще деякі показники, за якими оцінюють не тільки якість води але й непридатність до споживання:

- Окисленість. Величини окисленості більше 5 – 8 мг/л кисню вказує на можливе забруднення води стічними водами; викликає піну води у парових котлах; вказує на можливість розвитку органічних речовин в охолоджуючих теплообмінних апаратах;

- Жорсткість – це властивість, зумовлена наявністю солей кальцію й магнію вигляді сульфатів, хлоридів  і бікарбонатів. Підвищена жорсткість спричиняє до перевикористання мила, утруднення варіння м'яса та овочів; жорстокість води господарсько – питного значення повинна бути не більше 7 мг – екв/л в окремих випадках – до 14 мг/ л. Більшість вчених вважає, що чим м’якша вода тим більша ймовірність серцево – судинних захворювань. 

Залізо – підвищення вмісту заліза у воді господарсько – питного водопроводу впливає на  смак води, може викликати старіння білизни і появу ржавчини; вміст заліза у питній воді не повинен перевищувати 0,3 мг/ л;

Сульфати та хлориди – викликають агресивність води по відношенню до бетону на силікатному цементі; Ці речовини негативно впливають на функції системи травлення. Мінералізація негативно впливає також на вагітність, на плід і новонароджених, збільшує ймовірність гінекологічних захворювань;

Фториди – підвищення їх вмісту викликає мінералізацію води, що перешкоджає її використанню у питних цілях; недостаток фтору у питній воді менше 0,5 мг/ л, а також його залишок – більше 1,5 мг/ л – при довготривалому вживанню такої води викликає захворювання зубів – ендемічний флюороз;

Аміак, нітрати, нітрити – вміст їх є сигналом, що вода забруднення стічними водами; Ці речовини спричиняють до захворювання крові, особливо у дітей (дитячий ціаноз), зв’язування у крові форм гемоглобіну.

Розчинений кисень – підсилює корозію металу котлів та водопровідних труб;

Сірководень – надає воді поганий запах; викликає корозію труб і їх заростання в результаті розвитку сіркобактерій;                                              

Найбільш поширена хвороба, яка передається через води Гепатит А. В народі цю хворобу також називають “жовтяниця”. Поширення цієї хвороби відбувається через водний, побутовий та харчовий шлях. На території України забруднення води вірусом Гепатиту є досить поширене. Для Івано – Франківської області річні показники захворювання сягають 300 – 500 випадків на кожні 100 тисяч населення., з яких третину складають діти. В захворюванні на гепатит А в області чітко виражена осінньої - –зимова сезонність (вересень – лютий), коли реєструється від 0 % до 82 % випадків захворювання на рік. Під час досліджень проведених обласною СЕС виявлено, що хвороба найбільш поширена у гірських районах ( 114 – 645 на 100 тис. нас.), де є постійні проблеми із водопостачанням, і населення користується в основному водою з відкритих джерел. Нижчий рівень захворюваності приурочений до басейну річок Бистриці Солотвинської та Бистриці Надвірнянської (68 – 469 на 100 тис. населення). 

У багатьох випадках якість води може також погіршуватися під час її обробки на очисних станціях. По – перше, в якості когулянта там часто використовують алюміній. Однак накопичення алюмінію у питній воді викликає небезпеку, так як є данні, що алюміній здатний накопичуватися в організмі людини, особливо в головному та спинному мозку, і негативно впливати на нервову систему людини (хвороба Альцгеймера). Ще небезпечнішим є хлорування води. Тут проблема полягає в тому, що хлорування можна використовувати для добре очищеної води, яка на території України взагалі відсутня. Хлорування призводить до появи найбільш токсичних речовин, ніж ті, які знаходяться у воді. Зараз встановлено, що хлорування води збільшує її токсичність у 3 – 6 раз по відношенню до оброки. Надмірне хлорування води може викликати утворення у воді групи небезпечних речовин – діоксини.  Ці речовини називаються “гормонами деградації людини”, так як вони різко послаблюють імунну систему людини. В організмі людини за рік не повинно поступати більше 0,000002 г діоксинів.

У деяких випадках хлор не очищає воду від таких небезпечних мікроорганізмів, як цисти лямблій (вони стійкі до хлору). Знищує небезпечні мікроорганізми хлор також знищує й корисні бактерії мікрофлори  кишечника людини.

Небезпечним фактором водопостачання є поганий стан труб через які подається вода і які десятками років не мінялися. Хімічні та бактеріологічні речовини накопичуються у них роками, поки не досягнути “критичної маси”, після чого попадають у крани квартир. У трубах також спостерігається таке явище як розмноження синьо – зелених водоростей, виділення яких досить небезпечне для людини ( так звані ДВ – молекули, які проявляють стійкість до кипіння та хлору).


Коментарі (5)

Опубліковано: 21.11.2010Спам
4 таня (24.10.2010 18:10)
Ольга (10.05.2009 12:24)
Не варто так катнгорично висловлюватися про неефективність тих чи інших методів очистки питних вод, тому якщо відповідально контролювати дозу навіть звичайного хлору, то він дасть хорошу ступінь очищення води без небезпеки для організму людини. Крім того, критика - це не є погано, але пропоную займатися пропозиціями інших методів очищення, щоб люди мали право вибору.

Опубліковано: 24.10.2010Спам
Ольга (10.05.2009 12:24)
Не варто так катнгорично висловлюватися про неефективність тих чи інших методів очистки питних вод, тому якщо відповідально контролювати дозу навіть звичайного хлору, то він дасть хорошу ступінь очищення води без небезпеки для організму людини. Крім того, критика - це не є погано, але пропоную займатися пропозиціями інших методів очищення, щоб люди мали право вибору.

Опубліковано: 11.05.2010Спам
а по короче нельзя а вобще информацыя класная

Опубліковано: 11.05.2010Спам
а скачать

Опубліковано: 10.05.2009Спам
Не варто так катнгорично висловлюватися про неефективність тих чи інших методів очистки питних вод. Як писав в своїх працях Мєндєлєєв: "Небезпечною є не речовина, а її доза", тому якщо відповідально контролювати дозу навіть звичайного хлору, то він дасть хорошу ступінь очищення води без небезпеки для організму людини. Крім того, критика - це не є погано, але пропоную займатися пропозиціями інших методів очищення, щоб люди мали право вибору.

Коментувати

Додавати коментарі можуть тільки зареєстровані користувачі.
[ Регистрация | Вход ]
Молодіжна громадсько-екологічна організація "Наш дім - Манява"© 2003-2017/ All right reseved / Design by VWStudio /