МГЕО "Наш дім - Манява" » Каталог статей » Контроль якості води.

Контроль якості води.

14.12.2017 / Коментарів: 0 / Категорія: / Добавив: Гість

            Вода характеризується складом та властивостями, котрі визначають її придатність для конкретних видів водокористування. Оцінка якості води здійснюється за ознаками, які вибираються та нормуються в залежності від виду водокористування. Один з показників води вважається лімітуючим. В якості лімітуючого вибирається ознака, що характеризується найменшою нешкідливою концентрацією речовини у воді. Узагальнена числова оцінка якості води здійснюється за індексом, котрий є сукупністю основних показників за видами водокористування. Якість, склад та властивості води у водоймах регламентуються гігієнічними вимогами та санітарними нормами.

Вода, яка подається у житлові будинки населення повинна відповідати Державним санітарним правилам і нормам “Вода питна. Гігієнічні вимоги до якості води централізованого господарсько – питного водопостачання”. Згідно цих вимог придатність води для питних цілей, повинна включати:

-         безпеку в епідемічному відношенні;

-         нешкідливість хімічного складу;

-         сприятливі органолептичні властивості;

-         радіаційну безпеку;

За даними Інституту гігієни і медичної екології з 1999 по 2001 року в системах централізованого водопостачання не відповідало нормам ГОСТ 2874 – 82 “Вода питна” до 12,2 % проб питної води по санітарно – хімічним і до 5,4 % - по бактеріологічним показникам. Кількість проб питної води із водопровідних систем, які мають відхилення від стандарту, по санітарно – хімічним показникам складало до 12,2 %, в тому числі по показникам, які характеризують органолептичні властивості – 7,9 %.

Для покращення якості питної води слід запровадити ряд заходів. Переглянути затверджені нормативи та Закон України “Про питну воду та питне водопостачання” ввести суворішу адміністративну та кримінальну відповідальність за порушення водного законодавства. В даний час основним нормативним документом, який визначає контроль якості води є ГОСТ 2874- 82 “Вода питна. Гігієнічні вимоги і контроль якості”. За цим нормативним документом якість води оцінюється по 28 санітарно – хімічним і бактеріологічним показникам. З 2000 року в Україні введено в дію нормативний документ ДСанПін № 383 “Вода питна. Гігієнічні вимоги до якості води централізованого господарсько – питного водопостачання”. Цей документ включає вже 54 показники якості та контролю за якістю питної води. Цей норматив є більш суворим як ГОСТ 2874- 82, більше відповідає нормативам ЕС та ВООЗ.

Згідно цих державних стандартів гігієнічні оцінка води контролюється за такими показниками:

-         кількість завислих речовин;

-         кількість плаваючих речовин;

-         температура оптимальна величина для питної води від 7 до 11 градусів Цельсія;

-         водневий показник рН – у питній воді рН повинен знаходитися у діапазоні 6,5 – 8,5; мале значення рН переважно викликає корозію труб, що може спричинити до погіршення якості води;

-         мінеральний склад;

-         розчинний кисень;

-         біологічно повне споживання кисню (БПК повн.);

-         хімічне споживання кисню (ХСК);

-         наявність збудників захворювань;

-         кількість лактозопозитивних кишкових паличок (ЛПК);

-         кількість життєздатних яєць гельмінтів та найпростіших кишкових;

-         кількість хімічних речовин;

Для санітарної оцінки води використовуються показники: гранично допустимі концентрації речовин у воді (ГДК), орієнтовано допустимі рівні речовин у воді (ОДР); лімітуючі ознаки шкідливості (санітарно – токсикологічна, загально – санітарно, органолептична з розшифруванням властивостей: запаху, впливу на колір, утворення піни та плівки, присмак);

Клас небезпеки речовин. Хімічні речовини за класом небезпеки поділяються на такі класи небезпеки:

1 клас – надзвичайно небезпечні;  2 – клас – високо небезпечні;

В Україні розроблений потужний сорбент “Акватон”. Однак він мало використовується на Водоканалах України. Найбільш сприятливий вихід для населення це встановлення очисних фільтрів на кранах.

Існують також рецепти  підготовки питної води для питва в домашніх умовах: спочатку воду треба відстояти, потім прокип’ятити.


Коментарі (0)

Коментувати

Додавати коментарі можуть тільки зареєстровані користувачі.
[ Регистрация | Вход ]
Молодіжна громадсько-екологічна організація "Наш дім - Манява"© 2003-2017/ All right reseved / Design by VWStudio /