МГЕО "Наш дім - Манява" » Каталог статей » Основні принципи охорони малих річок.

Основні принципи охорони малих річок.

13.12.2017 / Коментарів: 1 / Категорія: / Добавив: Гість

Малі річки мають здатність до самоочищення однак в даний час цей процес відбувається дуже  повільно. Це в більшості пов’язано з великою кількістю забруднюючих речовин, які попадають у воду. Зараз досить небезпечним фактором, що негативно впливає на самоочищення малих річок є замулення. Тому природоохоронні заходи повинні враховувати заходи по запобіганню замулення малих річок Карпат.  Раніше, ще на початку 20 століття, цієї проблеми практично не існувало. Коли території водозборів річок Карпат були залісненні. 

Тому серед основних заходів по охороні річок можна виділити наступні:

1. Встановлення прибережних захисних смуг і водоохоронних смуг у відповідності до Водного Кодексу України. Прибережні захисні смуги встановлюються від середини русла у два боки шириною:

для малих річок, струмків і потічків, а також ставків площею менше 3 гектарів – 25 метрів;

для середніх річок, водосховищ на них, водойм, а також ставків площею понад 3 гектари – 50 метрів;

для великих річок – 100 метрів.

У прибережних захисних смугах забороняється будь - яка діяльність, що може негативно вплинути на стан річки. Для більшості річок Івано – Франківської області встановлено природоохоронні смуги шириною 25 метрів, і тільки для двох великих річок Дністер та Пруту – шириною 50 метрів. У водоохоронних зонах садять дерева і сіють багаторічні трави. Водоохоронна зона позначається спеціальними знаками. Роботи на цих територіях проводять тільки з дозволу відповідних органів.

2. Відмова від використання пестицидів.

3. Зменшення скидів стічних вод промислових підприємств за рахунок зниження водоємкості виробництва і використання водооборотних систем водопостачання.

4. Розділення  промислових і господарсько – побутових стоків, Забезпечення їх очистки перед скидом у річки.

5. Запобігання забруднення водоймищ нафтою і нафтопродуктами.

6. Впровадження водозберігаючих технологій, а також здійснення передбачених Водним Кодексом України водоохоронних заходів на підприємствах, в установах і організаціях, розташованих у басейні річки;

7. Створення гідрологічних пам'яток природи.

8. Заліснення берегів річки. Стати річками чистішими допомагають прибережні захисні дерева. Верба і вільха коренями витягають з води нітрати й інші солі. Навіть найкраща очисна  установка не може очистити ріку від шкідливих домішок, так як це робить корені дерева, рогозу й очерету. Прибережні рослини корисні ще й іншим: вони збагачують шар повітря над водяною поверхнею киснем, що так необхідний річці. Вода, обтікаючи корені вільхи і верби, вирує, і в ній відбувається процеси окислення. Тіністи корені дерев рятують річку від сонця, зменшують випаровування води. Дерева не дають берегам обвалюватися, охороняють русла від замулення, затримують стоки із різними добривами отрутохімікатами з навколишніх полів. Дерева допомагають річці. Виходить, для того, щоб  вилікувати річку, потрібно допомагати деревами.

Найбільш придатні породи для заліснення берегів річки – верба і тополя,  тому, що вони проростають з гілочок і черешків. Є два способи посадки прутиків і черешків уздовж рік. Один з них годиться для високих берегів, що не підтопляються повадками. У цьому випадку довжина черешків – 25 – 35 см., товщинна 0,8 – 1,5 см. Довжина прутиків верб і тополь – 1 – 2 метри.

9. Одна з головних причин замулення річок – яри. Яри можна закріпити плотовими загатами. При їх установці поперек русла яру копається траншея шириною півметра, глибиною 30 см, що врізається в береги розмиву. У дно траншеї вставляється вербові коли і переплітаються щільно лозинами.  Готуючись до боротьби з яром, треба навчитися обчислювати його швидкість.  Для цього на весні за 20 метрів від яру вбивається кілочки. Потім кожен місяць робляться виміри від кілочка до вістря яру. Різниця між вимірами і покаже ріст яру.

 


Коментарі (1)

Опубліковано: 25.12.2009Спам
Повністю згоден!!!

Коментувати

Додавати коментарі можуть тільки зареєстровані користувачі.
[ Регистрация | Вход ]
Молодіжна громадсько-екологічна організація "Наш дім - Манява"© 2003-2017/ All right reseved / Design by VWStudio /