МГЕО "Наш дім - Манява" » Каталог статей » Фактор турбування - небезпечне явище для карпатських звірів

Фактор турбування - небезпечне явище для карпатських звірів

13.12.2017 / Коментарів: 0 / Категорія: / Добавив: Гість

ГорностайПрисутність в Карпатських угіддях значної кількості людей порушує добовий ритм життя тварин, викликає у них стан постійної напруженості. Створюється так званий фактор турбування, який спричиняє до зменшення кількості тварин на певній території.Заєць

Туристи, збирачі ягід та грибів багаторазово відвідуючи ліс, витоптують траву, руйнують ярус підліску і підросту. Більшість з них мало знайомі з особливостями поведінки і життя диких тварин. Першими терплять птахи, що роблять гнізда на землі та в кущах (глухар, рябчик, куріпка, кулик). Вони змушені часто злітати з гнізда; це порушує процес відкладання і режим насиджування яєць, може призвести до загибелі зародка.

Кача, залишаючи гніздо, щоб розім’ятися і покормитися, накриває яйця пухом і травою, потім обережно, під прикриттям рослинності відходить вбік тільки там злітає.

ВедмідьКоли ж людина випадково налякає качку на гнізді, вона не має можливостКарпатиі вжити заходів обережності. Кладка залишається не накритою, ворона, а то і сорока, легко знаходить їжу.

Деякі птахи володіють врівноваженим типом нервової системи, вони в міру обережні і швидко звикають до нової ситуації. Дуже велике хвилювання біля гнізда витримує сіра ворона, яка не кидає пташенята навіть при пересуванні гнізда з верхніх гілок на нижні і повертається до них, як тільки людина піде. Але якщо декілька раз підряд потурбувати сіру гуску, то вона покидає гніздо. Годинами до гнізда не повертаються налякані журавлі, глухарі, деякі види качок. Не витримують багаторазового турбування і багато дрібних лісових птахів, вони переривають насиджування яєць і переходять в більш спокійне місце.

Фактор турбування може відобразитися на стан дорослих птахів під час линьки. У лебедів, гусей, качок, пастушків, вона проходить дуже бурхливо, птахи гублять здатність літати. Тоді вони ведуть прихований, малорухливий спосіб життя, тримаються в найбільш глухих місцях. Проте таких місць залишається все менше та менше.

Олені під час відпочинку пережовують корм, якщо їх часто зганяють з місця, то організм не встигає належним чином корм перетравити і засвоїти. Зимою в полі дрібні тварини змушені покидати затишні зарості буряну, кущі, і виходити на вітер, на мороз.

Під впливом фактору турбування тварини значну кількість часу витрачають для забезпечення власної безпеки, через те не можуть витримувати добового ритму і режиму живлення. Тварини худнуть, порушується процеси розмноження і вирощування молодняку. Навіть у випадку поступового звикання до дії фактору турбування змінюється поведінка тварин.

Наприклад ведмідь більшу частину доби витрачає на пошук їжі, завертає деревину в пошуках їстівних коренів і комах, збирає лісові ягоди: малину, чорницю, суницю. Щоб накопичити достатню кількість жиру на зиму, йому потрібний корм. Все це потребує тиші. Саме тому він будує барлогу в глухих місцях. Якщо ведмідь не накопичив жиру – він в барліг не залягає, блукає по лісах голодний і злий, може нападати на людей. А якщо з барлогу його підняти – вдруге він вже в неї не залягає, блукає в пошуках їжі.

Фактор турбування викликає у тварин стрес. Стан тривоги може продовжуватися від 6 до 50 годин. Якщо захисні сили організму з ним справилися. Під впливом подальшого впливу стресового фактору, захисні властивості організму вичерпуються, різко посилюються порушення його фізіологічної діяльності, відбуваються незворотні зміни обміну речовин, виснаження і тварина гине.

Одним із джерел стресу є шум. Він може впливати на організм в цілому, на функції окремих органів, може викликати функціональні порушення серцево – судинної кровоносної системи.

У домашніх тварин хвилювання, скорочення часу на відпочинок, втрату апетиту викликає шум в 40 – 60 децибел При 65 децибелах спостерігається подразнення вегетативної і гормональної системи, при 75 – і більше глибокі розлади. Під впливом шуму знижується надої, привісь молодняку, відбуваються передчасні пологи. В природних умовах найбільш сильний звук створює грім 120 децибел. Несподіваний різкий звук викликає у тварин страх, вони покидають затишні місця, молодняк при цьому часто відстає від батьків і гине.


Коментарі (0)

Коментувати

Додавати коментарі можуть тільки зареєстровані користувачі.
[ Регистрация | Вход ]
Молодіжна громадсько-екологічна організація "Наш дім - Манява"© 2003-2017/ All right reseved / Design by VWStudio /