МГЕО "Наш дім - Манява" » Каталог статей » Історія виникнення екологічного моніторингу.

Історія виникнення екологічного моніторингу.

13.12.2017 / Коментарів: 0 / Категорія: / Добавив: Гість

            Для того, щоб виділити антропогенні зміни на фоні природних, виникла необхідність в організації спеціальних спостережень за змінами стану біосфери під впливом  людської діяльності.

            Систему повторних спостережень одного і більше елементів навколишнього природного середовища в просторі і в часі з певними цілями і згідно з попередньо підготовленою програмою було запропоновано назвати моніторингом.

            Термін «моніторинг» з’явився перед проведенням Стокгольмської  конференції ООН по навколишньому середовищу (Стокгольм, 16 червня 1972 року).Перші пропозиції з приводу такої системи були розроблені експертами спеціальної  комісії СКОПЕ (Науковий комітет по проблемах навколишнього  середовища в 1971 р.).

            Сам термін «моніторинг» з’явився в противагу терміну «контроль». Обговорення системи моніторингу активізувалося перед першою міжурядовою  нарадою по моніторингу, скликаною в Найробі (Кенія, лютий 1974 року) радою керуючих Програм ООН по проблемах навколишнього середовища (ЮНЕП), однак спостереження за багатьма змінами антропогенного характеру, здійснювалися вже раніше.

            На цій нараді був визначений перелік пріоритетних забруднювачів для їх обліку при організації моніторингу; було вирішено також встановити контроль за параметрами, необхідними для інтерпретації результатів вимірювання забруднень. Нарада висловилась за те, що  міжнародне співробітництво по організації глобального моніторингу.

            Детальне обговорення основних завдань моніторингу, а також різноманітних аспектів, пов’язаних з обґрунтуванням та реалізацією системи моніторингу відбувалося на міжнародному симпозіумі по комплексному глобальному моніторингу забруднень навколишнього природного середовища в Ризі в грудні 1978 р.

            Поштовхом для створення наукових і методичних основ екологічного моніторингу був перелік пріоритетних напрямків науково-дослідних робіт Міністерства освіти України, серед яких охороні навколишнього природного середовища і раціональному використанню природних ресурсів приділялася велика увага.

            Моніторинг навколишнього природного середовища – це система спостережень, збирання, оброблення, передавання, збереження та аналізу інформації про стан екологічних систем, що  розвиваються як природним шляхом, так і під впливом техногенного навантаження.

              Екологічний моніторинг – це комплексна науково – інформаційна система спостережень, оцінки й прогнозування стану навколишнього середовища та живих організмів під впливом антропогенних факторів.

            Оцінка стану природного середовища має на увазі всебічний аналіз стану, викликаного впливом різноманітних факторів в різних середовищах. Так, якщо розглядати вплив на біотичну складову біосфери, то, очевидно, екологічні збитки залежать від того, яким впливом, з якою інтенсивністю, яка кількість організмів буде підлягати впливу.

             


Коментарі (0)

Коментувати

Додавати коментарі можуть тільки зареєстровані користувачі.
[ Регистрация | Вход ]
Молодіжна громадсько-екологічна організація "Наш дім - Манява"© 2003-2017/ All right reseved / Design by VWStudio /