МГЕО "Наш дім - Манява" » Каталог статей » Класифікація систем екологічного моніторингу

Класифікація систем екологічного моніторингу

21.01.2018 / Коментарів: 0 / Категорія: / Добавив: Гість

Екологічний моніторинг має такі послідовні складові:

 

Моніторинг джерел

Джерела впливу

Моніторинг факторів впливу

Фактори впливу

Хімічні

Фізичні

Біологічні

Природні середовища

Атмосфера

Океан

Гідросфера

Кріосфера

Біота

Біологічний моніторинг

 

Геофізичний моніторинг

 

Кліматичний моніторинг

 

Види моніторингу:

 

Параметр

Локальний

Регіональний

Глобальний

Площа охоплю вальна системою, км2

0 – 1000

20 – 2 -106

До 1 * 10 18

Відстань між пунктами добору проб, км

0,01 – 10

10 – 500

До 3000 – 5000

Періодичність  досліджуваних процесів

Дні – місяці

Роки

Десятиріччя

Частота спостережень

Хвилини – години

Декада – місяць

2 – 6 разів на рік

Кількість компоненту, що спостерігається

3 – 30

 120 – 1500

1010 – 106

Точність

Частки ГДК

До 30 %

Десяті частки, %

Оперативність видачі інформації

В реальному масштабі час

Через 1 – 3 міс. Із дня добору проб

Роки з дня добору проб.

 

В промисловій екології найбільш важливим є локальний моніторинг. За компонентами біосфери можна виділити окремі види моніторингу різних середовищ – моніторинг гідросфери, моніторинг атмосфери, моніторинг літосфери тощо.

 Моніторинг джерел забруднень  передбачає спостереження за різноманітними типами джерел: точковими стаціонарними (заводські труби тощо), точковими рухомими (транспорт), лінійними або майданними (стік із сільськогосподарських полів тощо).

За методом спостережень – моніторинг класифікується більш різноманітно. Супутниковий моніторинг використовує дистанційні методи і дозволяє за космічними знімками стежити за змінами, що відбуваються на поверхні Землі та в атмосфері. Геофізичний моніторинг передбачає  виконання спостережень за забрудненням, ступенем прозорості атмосфери, метеорологічними характеристиками.

Кліматичний моніторинг включає в себе моніторинг стану кліматичної системи (атмосфера – океан – поверхня суші – кріосфера – біота). Його метою  є оцінка можливих змін клімату.

Біологічний моніторинг передбачає визначення стану біоти, реакції на антропогенний вплив, а також функцію стану і відхилень цієї функції від нормального природного стану на різноманітних  рівнях: молекулярному, клітинному,  організмовому.

Під екологічним моніторингом розуміють  визначення стану абіотичної  складової біосфери й антропогенних  змін в екосистемах, пов’язаних із впливом  забруднень. Цей тип моніторингу є комплексним, він пов'язаний із системним підходом і саме тому одержав таке широке визнання і є основним при плануванні спостережень. Цей тип моніторингу також можна розділити на біоекологічний, геосистемний та біосферний види в залежності від рівня аналізованої екосистеми (організм або популяція, геосистема, біосфера).

Часто виникає потреба в екстрених видах моніторингу, котрі пов’язані з розв’язанням специфічних потреб. У системах регіонального і глобального (фонового) моніторингу часто застосовуються дистанційні методи.

В основу організації спостережень мережі покладено принцип системності, комплексності спостережень. Це означає, що поряд із спостереженнями за рівнем забруднення атмосферного повітря, вод і грунтів приводяться метеорологічні, гідрологічні спостереження з метою інтерпретації отриманих результатів.

   


Коментарі (0)

Коментувати

Додавати коментарі можуть тільки зареєстровані користувачі.
[ Регистрация | Вход ]
Молодіжна громадсько-екологічна організація "Наш дім - Манява"© 2003-2017/ All right reseved / Design by VWStudio /