МГЕО "Наш дім - Манява" » Каталог статей » Вивчати забруднення атмосфери та зміну клімату можна на надгробках.

Вивчати забруднення атмосфери та зміну клімату можна на надгробках.

13.12.2017 / Коментарів: 0 / Категорія: / Добавив: Гість

Вивчати забруднення атмосфери та зміну клімату можна на надгробках. Ступінь руйнування мармуру дозволяє судити про минулі кислотні дощі.

Вчені - учасники проекту Американського геологічного товариства «Могильний камінь» вирішили використати могильні камені для спостереження за забрудненням атмосфери поряд з метеостанціями і супутниками. На думку хіміків, написи на мармурових плитах можуть досить багато чого розповісти про стан атмосфери.

Пам'ятник чистому повітрю

Надгробні плити мають ряд переваг перед звичайними метеостанціями. Їх багато, вони стоять в різних точках планети і на всіх є написи, причому в багатьох країнах написи роблять, вибиваючи букви в мармурі і заливаючи їх свинцем - саме ця технологія дозволила вченим використовувати пам'ятки для оцінки стану атмосфери.

Мармур з-за кислотних дощів поволі руйнується, а свинець немає. І з часом літери, які раніше були врівень з поверхнею пам'ятника, починають з неї виступати. Чим активніше йдуть кислотні дощі, тим активніше розчиняється мармур і тим більше в результаті виступлять із плити металеві літери. А те, коли було встановлено пам'ятник, відомо з вибитою на ньому ж дати.

Навіть ті пам'ятники, які не містять свинцевих написів, можуть розповісти про долю надгробки. Верхня частина монумента, як правило, більше схильна до дії опадів у порівнянні з нижньою - і вимірювання різниці в товщині зверху і знизу також дозволяє зробити деякі висновки.

Зрозуміло, у методу є і очевидний недолік: він дозволяє дізнатися про те, якою була забруднення атмосфери в середньому, а не в якийсь певний рік. Втім, цей недолік частково компенсується великою кількістю пам'яток різних років.

Добровольці серед могил

До участі в проекті запрошуються всі бажаючі - правда, офіційний сайт орієнтований, перш за все, на англомовних публіку.

Добровольцям пропонується взяти рулетку, штангенциркуль і GPS-приймач і відправитися на найближче кладовище, відшукати там могили з мармуровими надгробками і виміряти товщину пам'ятників / виступаючі букви мінімум для п'яти пам'ятників одного періоду.

Всі дані збираються в одному місці для подальшого аналізу. Теоретично, при достатньому числі вимірювань така практика дозволить отримати дані про забруднення атмосфери в таких районах, де раніше не проводився постійний моніторинг якості повітря.

Хімію атмосфери - в маси

Проект може здатися «аматорським», але він цілком серйозний. Атмосфера Землі є дуже складним об'єктом для вивчення через свої масштаби: для побудови її моделей потрібно спочатку отримати безліч експериментальних даних.

Якщо в останні десятиліття концентрацію деяких речовин стало можливим вимірювати із супутників, то для отримання історичних даних дослідникам доводиться йти на різні хитрощі. Десь вченим допомагає аналіз льоду - ув'язнені в нього пухирці повітря дозволяють відновити склад атмосфери, поряд з цим використовуються річні кільця дерев (по них можна навіть дізнатися дати ядерних випробувань) та відкладення осадових порід для найбільш древніх часів.


Коментарі (0)

Коментувати

Додавати коментарі можуть тільки зареєстровані користувачі.
[ Регистрация | Вход ]
Молодіжна громадсько-екологічна організація "Наш дім - Манява"© 2003-2017/ All right reseved / Design by VWStudio /