МГЕО "Наш дім - Манява" » Каталог статей » Вчені зможуть "розраховувати" клімат на роки вперед

Вчені зможуть "розраховувати" клімат на роки вперед

21.01.2018 / Коментарів: 0 / Категорія: / Добавив: Гість

Вчені встановили, яким чином невеликі зміни в сонячній активності призводять до значних змін в атмосферних і океанічних явищ на Землі, і тепер зможуть передбачати багато кліматичні явища на кілька років вперед, стверджують автори дослідження, опублікованого в журналу Science.

Група дослідників на чолі з Джеральдом Милом (Gerald Meehl) з Національного центру атмосферних досліджень США вивчила багаторічні дані кліматичних спостережень, зіставили їх з багаторічними циклами сонячної активності і змогли виявити ключові процеси в атмосфері Землі і світовому океані.

 Згідно з даними вчених, навіть невелика зміна в активності Сонця на 0,1%, яка відбувається кожні 11 років, достотна для запуску послідовних подій, взаємно підсилює одна одну і призводять до істотних варіацій в кліматі планети.

"Кожен цикл появи сонячних плям приводить до збільшення загальної сонячної активності всього на 0,1%, однак складне поєднання атмосферних і океанічних явищ в результаті таких варіацій значно позначається на режимі випадання опадів, напрямку і силі вітрів і температурі повітряних мас в багатьох регіонах землі" , - сказала співробітниця Німецького дослідницького центру наук про землю Катя Маттес (Katja Matthes), один зі співавторів публікації, слова якої наводить прес-служба Національного центру атмосферних досліджень США.

 Так, невелике збільшення активності Сонця, яке спостерігається в міру появи плям, призводить до збільшення кількості озону у верхніх шарах атмосфери і нагрівання всієї верхньої повітряного прошарку. Це відбувається тому, що розсіювання ультрафіолетової частини спектру в цій галузі стратосфери відбувається набагато краще, ніж інших компонентів сонячної радіації.

Цей ефект найбільш виражений в субтропічній частині стратосфери, що викликає зміни в циркуляції повітряних мас. Цей початковий процес призводить до зміни режиму випадання опадів і посилення дощів у тропічних регіонах.

У той же самий час підвищена сонячна активність призводить до більш інтенсивного випаровування води з поверхні океану в субтропічних регіонах. Це додаткова кількість вологи переноситься постійно дмуть вітрами в напрямку екватора, і знову ж таки викликає більш потужні, ніж звичайно, опади у тропіках, охолодження води в східній частині Тихого океану і уповільнене формування хмар, у тому числі і в субтропічному регіоні.

Зменшена хмарність у свою чергу також сприяє більш інтенсивному випаровування води з поверхні, що підсилює загальний ефект від збільшеної сонячної активності.

Взаємне посилення цих процесів може спостерігатися навіть через рік або два після піку сонячної активності.

 


Коментарі (0)

Коментувати

Додавати коментарі можуть тільки зареєстровані користувачі.
[ Регистрация | Вход ]
Молодіжна громадсько-екологічна організація "Наш дім - Манява"© 2003-2017/ All right reseved / Design by VWStudio /