МГЕО "Наш дім - Манява" » Каталог статей » Вплив зміни клімату на водні ресурси в Центральній Азії

Вплив зміни клімату на водні ресурси в Центральній Азії

20.01.2018 / Коментарів: 0 / Категорія: / Добавив: Гість

Євразійський Банк Розвитку опублікував цікавий аналітичний огляд про вплив кліматичних змін на водні ресурси Центральної Азії.

Середня Азія - це регіон в якому вже зараз відчувається брак прісної води. Ситуація ускладнюється кліматичними змінами. Саме неприємне те, що всі існуючі моделі кліматичних змін не обіцяють зниження дефіциту води в цьому регіоні.
Відповідно до звіту Євразійського Банку Розвитку з 1950 по 2005 рік в Узбекистані температура збільшувалася на 0,29 градусів кожне десятиліття.

По графіку видно, що в Узбекистані найбільше зростання температур відзначається в осінні місяці року.

 У Казахстані з 1936 по 2005 роки кожні 10 років температура збільшувалася на 0,26 С.

У Туркменістані з 1940 по 2005 рік кожне десятиліття температура піднімалася на 0,18 градусів за Цельсієм. У Таджикистані з 1940 по 2005 рік кожні 10 років температура зростала на 0,10 градусів. У Киргизстані зростання температури було найнижчим. З 1883 по 2005 рік підвищення температури кожне десятиліття в цій середньо-азіатській республіці не перевищувало 0,08 C. Це пояснюється тим, що льодовики Киргизстану і Таджикистану істотно згладжує кліматичні зміни в цих країнах.

В цілому, зростання середньорічної температури повітря до кінця 21 століття в Середній Азії може скласти від 3,7 до 5,6 градусів. При цьому зростання зимових температур складе від 3,0 С до 5,8 градусів. Літніх - від 3,8 до 5,5 градусів. Зростання температури буде відбуватися на тлі зниження кількості опадів, що складе, як очікується, 4-21%.

 Глобальне потепління викликає не тільки зростання середньорічних температур в Середній Азії, але і в сильною ступеня позначиться на водних ресурсах регіону. Очікується, що виснаження водних ресурсів, викликане несприятливими кліматичними умовами в майбутньому стане причиною зниження сільськогосподарського виробництва в Середній Азії на 15-50%, що може зробити Середню Азію потенційним осередком напруги.

Пониження рівня води у великих водоймах відзначається не тільки в Аральське море, але й багатьох інших озерах, до числа яких можна віднести і Іссик-Куль. Вчені пов'язують зниження рівня вод в ряді озер з інтенсифікацією процесів випаровування, що є наслідком глобального потепління.

Зростання середньорічних температур також призводить до більш інтенсивного танення льодовиків, що позначається на річному стоку річок з льодовикового-сніговим типом харчування. Так в Киргизстані з 1973 по 2000 рік річний стік річок збільшився з 48,9 км3 до 51,9 км3. Стік річок Середньої Азії з переважно сніговим або дощовим харчуванням з року в року навпаки падає.

За XX століття площа льодовиків Таджикистану знизилася на 20-30%, а Афганістану на 50-70%.

У найближчому майбутньому площа льодовиків Таджикистану може зменшиться ще на 15-20%, при цьому запаси води в льодовика скоротяться на 80-100 км3. При збереженні існуючих темпів танення льодовиків у найближчі 30-40 років у Таджикистані повністю зникнуть дрібні льодовики, що незмінно позначиться на забезпеченості водними ресурсами всього регіону Середньої Азії.

Згідно з розрахунками в найближчі 30 років в басейнах гірських річок Казахстану річний стік може збільшитися до 22,5% (внаслідок танення льодовиків). Річний стік басейнів рівнинних річок може зменшиться до 10,3%.
У Киргизстані з 2020 до 2025 очікується зменшення обсягу річного стоку річок від 20,4 до 42,4 км3.

За розрахунками вчених, в Узбекистані до 2030 року зниження річного стоку Амудар'ї може скласти 15%, Сирдарі - 10%. Вельми неприємні цифри, особливо якщо врахувати, що на зрошення сільськогосподарських полів в Середній Азії витрачається понад 90% всього річкового водозабору регіону.

У Таджикистані річний стік річок до 2050 року може знизитися на 3,9%.
У багатьох району Центральної Азії збільшується мінливість і інтенсивність випадання опадів. Зливові дощі, різко змінюються засухами, створюють безліч проблем трудівникам галузі сільського господарства.

В якості головного недоліку наведеного звіту можна відзначити розрізненість даних. У деяких країнах приділялась недостатня увага питанням зміни клімату. Цей недолік можна подолати тільки в результаті узгодженої роботи всіх країн регіону: Узбекистану, Казахстану, Киргизстану, Таджикистану, Туркменістану та Росії


Коментарі (0)

Коментувати

Додавати коментарі можуть тільки зареєстровані користувачі.
[ Регистрация | Вход ]
Молодіжна громадсько-екологічна організація "Наш дім - Манява"© 2003-2017/ All right reseved / Design by VWStudio /