МГЕО "Наш дім - Манява" » Каталог статей » Американський телеканал Discovery підбив підсумки першого десятиліття XXI століття, представивши список із десяти найбільш значущих відкритт

Американський телеканал Discovery підбив підсумки першого десятиліття XXI століття, представивши список із десяти найбільш значущих відкритт

14.12.2017 / Коментарів: 1 / Категорія: / Добавив: Гість

1. Швидкість танення льодовиків
Дослідники клімату Землі відзначають, що гігантські крижані шапки Гренландії та Антарктиди тануть швидше, ніж вважалося - попри те, про що вчені говорили раніше, спираючись на помилкові моделі розрахунку. Знамениті сніжники Кіліманджаро і інших низько широтних гір можуть зникнути повністю. Товсті льоди Арктики швидко зменшуються, а це означає, що Північний Льодовитий океан, швидше за все, в майбутньому буде звільнятися від льоду в літній період. Земля з меншою кількістю льоду - менш гостинна планета. Головна проблема - це наслідки цих танення. За деякими прогнозами, підвищення рівня світового океану забере під воду міста й острови, які вразливі до катастрофічних повеней. З іншого боку, гірські льодовики по всьому світу стануть джерелами свіжої води для мільярдів. Як би там не було, найгірше, що можна сказати в цій ситуації, так це те, що Земля з меншою кількістю льоду - менш гостинна планета.
2. Картування генну людини.
          Потрібно було більше 10 років і міжнародне співробітництво вчених, щоб у 2000 році було зроблено попередній аналіз всього людського генома, за яким у 2003 році була остаточна версія. Згорнувшись всередині кожної людської клітини знаходяться 23 молекули, які, якщо їх розкрутити і покласти до кінці кінців, укладуться в 91 см довжини. Ці молекули, відомі як хромосоми, містять всі вказівки, необхідні для створення цілої людської особистості.
3. Виявлення води на Марсі.
         У 2008 році апарат Фенікс організації NASA приземлився на Червоній планеті, щоб підтвердити наявність води і знайти ознаки органічних сполук. Вісім років тому апарат Mars Global Surveyor вказав на ландшафтні вимоїни, вірніше яри, створені потоками вод. Ну, а зовсім недавно, апарат Mars Expedition Rovers виявив мінерали, що також вказує на наявність древніх вод. І все-таки докази наявності води залишалися невловимими. Поки що, нарешті, апарат Phoenix не посадили в районі Північного полюса Червоної планети, з метою накопати зразків для аналізу. У момент взяття однієї з проб, бортові камери виявили білий порошок в одній з ґрунтових мас. У ході порівняння знімків, зроблених протягом найближчих днів, порошок повільно зникав. Після інтенсивного аналізу, дослідники прийшли до висновку, що цей білий порошок - водяний лід. Це відкриття не тільки підтверджує наявність води на Червоній планеті, але і дає надію на те, що мікроби можуть використовувати цю воду для виживання.Тим часом, 13 листопада цього року NASA повідомило про виявлення води на Місяці.
4. Одержання стовбурових клітин етичним шляхом.
          У 2007 році вчені з Кіотського університету та університету Вісконсін-Медісон незалежно один від одного дозволили зрілим клітинам шкіри дорослої людини, які були запрограмовані стати шкірою, вести себе як ембріональні стовбурові клітини. Дорослі клітини перетворилися на плюріпотентні клітини, або клітини, які можуть виявитися практично будь-яким іншим видом клітин. Ці плюріпотентні клітини дорослої людини вирішили дві важливі проблеми. Виявилося, що етичних міркувань і фінансових обмежень можна уникнути, а лікарі можуть, в кінцевому рахунку, з використанням власних клітин з ДНК людини виростити органи для пересадки, які організм пацієнта не буде відкидати.
5. Управління протезами за допомогою сигналів мозку.
         Кіборги поступово стають нашою реальністю. За що йде десятиліття були зроблені великі успіхи в області контролювання людьми автоматизованих частин тіла і комп'ютерів за допомогою інтелекту. У 2000 році в університеті Герцога в мізки мавп впровадили електроди й навчили їх брати їжу, використовуючи руку-робот. Команда з MIT Media Lab Europe розробила не інвазивний метод зчитування мозкових хвиль і в 2004 році вперше використала ці сигнали для того, щоб керувати рухами героїв відеоігри. Автоматизовані частини тіла, що керуються нервовими імпульсами дебютували в 2001 році в Чикаго реабілітаційному інституті. Там інвалід Джессі Салліван використовував метод управління автоматизованими обома руками. І, нарешті, в 2009 році П'єрпаоло Петрузіелло навчився контролювати біомеханічну руку, поєднану з нервами його кукси за допомогою дротів і електродів. Петрузіелло виявився першою людиною в світі, який зміг виконати цілий комплекс рухів всього лише за допомогою сили думки.
6. Виявлення планет -"прибульців"
          У 2008 році астрономи за допомогою космічного телескопа Hubble і інфрачервоних обсерваторій Keck і Gemini на Гаваях, оголосили про те, що вони "бачили" екзопланети, що обертаються навколо далеких зірок. Дві обсерваторії відобразили ці чужорідні світи. Фахівці обсерваторії Keck розгледіли три екзопланети, які оберталися навколо зірки HR8799, що лежить на відстані 150 світлових років від Землі. Завдяки Hubble вдалося ідентифікувати одну масивну екзопланет, що обертається навколо зірки Фомальгаут - вона лежить на відстані 25 світлових років від нашої планети.
7. Нові предки людини
          У 2002 році в північній частині Чаду дослідники виявили череп віком 6-7 мільйонів років, що належить Sahelanthropus tchadensis - відомого як Toumai (Тоумай). Оскільки були знайдені лише кістки черепа, вченим не вдалося дати відповіді на питання, чи ходив цей предок людини вертикально, спираючись на дві ноги. У 2009 році в північно-східній Ефіопії знайшли найбільш повний скелет предка людини з коли-небудь знайдених - скелет Ardipithecus ramidus, прозваний згодом Арді. В Ефіопії знайдено найдавніший предок людини Арді віком 4,4 мільйон років могла ходити на двох ногах, але також відрізнялася вмінням лазити по деревах. Її зуби показують, що вона їла безліч різних видів їжі. Учені припускають, що чоловіки (самці) і жінки (самки) могли розбиватися на пари в певний час, значно підвищуючи виживання, оскільки жінки могли активізувати свої дітородні здібності лише поки чоловіки діставали їм їжу.
8. Підтвердження існування темної матерії
          Влітку 2006 року астрономи оголосили про те, що дещо допоможе людям зрозуміти космос трохи краще: вони отримали прямі докази, що підтверджують існування темної матерії. І, між тим, вони все ще не можуть сказати точно, що ж вона таке є. Безпрецедентний доказ прийшов з ретельного зважування газу і зірок розкиданих між двох великих скупчень галактик в скупченні Куля.
9. Вивчення м'яких тканин динозавра
         У 2005 році Мері Хігбай Швеітзер і її колеги повідомили про відкриття того, що, називається м'якими тканинами - кровоносних судин, кісткового матриксу та інших клітин - на фоссілізірованной стегнової кістки маленького Tyrannosaurus Rex. Отримані з тканин амінокислоти нагадують такі в сучасних курчат, що, на думку вчених, зміцнює зв'язок між динозаврами і птахами.
10. Відкриття нового космічного об'єкта в Сонячній системі
         У січні 2005 року Майк Браун і його команда завдяки Паломарской обсерваторії виявили 136199 Еріс - мале тіло, яке на 27% більше Плутона. Еріс перевершив Плутон і став 9-м найбільшим космічним тілом з відомих на сонячній орбіті.


Коментарі (0)

Коментувати

Додавати коментарі можуть тільки зареєстровані користувачі.
[ Регистрация | Вход ]
Молодіжна громадсько-екологічна організація "Наш дім - Манява"© 2003-2017/ All right reseved / Design by VWStudio /