МГЕО "Наш дім - Манява" » Каталог статей » Обережно, пластмаси!

Обережно, пластмаси!

13.12.2017 / Коментарів: 0 / Категорія: / Добавив: Гість

Деякі види пластмас несуть пряму загрозу нашому здоров'ю. Так при виробництві полікарбонату, з якого зроблена деякий наш посуд, використовується бісфенолу А, який, згідно з дослідникам західних вчених, викликає гормональні порушення, що в підсумку веде до ожиріння, безпліддя, раннього статевого дозрівання, значно збільшує ймовірність розвитку онкологічних захворювань.

 На деяких пластмасових виробах ви можете побачити трикутник, стінки якого утворюють стрілки. У центрі такого трикутника розміщується цифра. Це позначення - знак повторної переробки, який поділяє все пластмаси на сім груп, щоб полегшити процес подальшої переробки.

У побуті по цьому значку можна визначити для яких цілей можна використовувати пластмасове виріб, а в яких випадках взагалі відмовитися від використання цього виробу.

Найпоширеніший вид пластмас.

У пляшки, виготовлені з поліетилентерефталату, розливають різні прохолодні напої (соки, води), соняшникова олія, кетчупи, майонез, косметичні засоби.

Переваги пластмаси: дешевизна, міцність, безпека.

Недоліки пластмаси: низькі бар'єрні властивості (у пляшку легко проникають ультрафіолет і кисень; вуглекислий газ, що міститься в прохолодних напоях, також відносно легко просочується крізь стінки).

Небезпека для здоров'я і навколишнього середовища: Офіційно вважається, що поліетілентерефталатовие пляшки безпечні для здоров'я. Тим не менш, є інформація, що вміст пляшок, може вилуговувати отруйну сурму зі стінок пляшок (особливо при нагріванні). Ця інформація ще вимагає перевірки. Поки PETE вважається одним з найбезпечніших видів пластмас. Проте лікарі не рекомендують багаторазово використовувати PETE-пляшки, бо у побуті їх складно промити досить чисто, "вмерли" від всіх мікроорганізмів.
Переробка: переробка здійснюється механічно (подрібнення) та фізико-хімічно. Із продуктів переробки можна виготовляти широкий асортимент різної продукції, в тому числі і пластикові пляшки заново.

З поліетилену високої щільності виготовляються флакони для шампунів, косметичних та миючих засобів, каністри для моторних масел, одноразовий посуд, контейнери і ємності для харчових продуктів, контейнери для заморожування продуктів, іграшки, різні ковпачки і кришки для пляшок і флаконів, міцні господарські сумки, фасувальні пакети та ящики.
Переваги пластмаси: дешевизна, безпека, міцність, легкість у переробці, стійкість до мастил, кислот, лугів та інших агресивних середовищ, HDPE-тара може піддаватися термічній стерилізації, досить високий температурний діапазон експлуатації від -80 ° С до 110 ° С

Недоліки пластмаси: --

Небезпека для здоров'я і навколишнього середовища: Не дивлячись на те, що HDPE-вироби, як і PETE-вироби, вважаються безпечними для здоров'я людини, існує ряд міфів, згідно з якими зі стінок-тари можуть потрапляти в рідину гексан і бензол. Поки це тільки міфи, які не мають наукового підтвердження.

Переробка: HDPE-сміття дробиться на спеціальних установках, потім гранули знову переплавляються в різні вироби.

Полівінілхлорид, він же ПВХ, вініл застосовується для виготовлення лінолеуму, віконних профілів, кромки меблів, упаковки побутової техніки, штучних шкір, плівки для натяжних стель, сайдинга, труб, ізоляції проводів і кабелів, фіранок для душу, папок з металевими кільцями, обгорток сиру і м'яса, пляшок рослинної олії, а також деяких іграшок, в тому числі і сексуальних.
Переваги пластмаси: стійкість до кислот, лугів, розчинників та масел, бензину, гасу, гарний діелектрик, не горить.

Недоліки пластмаси: невеликий температурний діапазон експлуатації від -15 ° С до +65 ° С, труднощі в переробці, токсичність.

Небезпека для здоров'я і навколишнього середовища: Це самий отруйний і небезпечний для здоров'я вид пластмас. При спалюванні полівінілхлориду утворюються високотоксичні хлорорганічні з'єднання, після 10 років служби вироби, виготовлені з ПВХ, починають самостійно виділяти в навколишнє середовище токсичні хлорорганічні з'єднання. Найбільш прикро, що для надання більшої гнучкості полівінілхлорид продовжують використовувати при виготовленні дитячих іграшок і "секс-іграшок" для дорослих. Є інформація, що полівінілхлорид потрапляє в кров людини і викликає гормональні порушення, що призводять до раннього статевого дозрівання і безплідності.

Переробка: лиття під тиском, пресування, екструзія, каландрование.

З поліетилену високого тиску виготовляються різні пакувальні матеріали, пакети для супермаркетів, CD, DVD - диски
Переваги пластмаси: дешевизна, легкість.

Недоліки пластмаси: малорентабельної переробки.

Небезпека для здоров'я і навколишнього середовища: офіційно вважається нешкідливим, не дивлячись на те що при виробництві LDPE використовуються потенційно небезпечні для здоров'я бутан, бензол і вініловий ацетат.
Переробка: Переробка низькорентабельною і зводиться до дроблення LDPE-виробів з подальшим гранулюванням. Масовість виробництва LDPE приводить "до захламленіе" навколишнього середовища. LDPE-пакетами завалені всі вулиці міст і звалища, вони тоннами плавають у морях і океанах, викликаючи загибель риб, птахів, морських черепах та інших тварин, які давляться і заплутуються в них. Багато міст світу повністю відмовилися від використання поліетиленових пакетів.
З поліпропілену виготовляють відра, посуд для гарячих страв, одноразові шприци, мішки для цукру, контейнери для заморожування продуктів, кришки для більшості пляшок, маслянки, упаковка деяких продуктів харчування, в будівництві використовується для шумоізоляції. Багато виробників побутової техніки використовують поліпропілен для виробництва упаковки своєї продукції, відмовившись від отруйного полівінілхлориду.

Переваги пластмаси: термостійкість (температура плавлення 175 ° С), стійкий до зношування; тепло більш стійкий, ніж поліетилен.

Недоліки пластмаси: чутливий до світла і кисню, швидше старіє ніж поліетилен; менш морозостійкий, ніж поліетилен.

Небезпека для здоров'я і навколишнього середовища: Вважається, що поліпропілен безпечний для здоров'я. Нещодавно група японських вчених встановила, що дрібні частинки поліпропілену, які плавають в океанських водах абсорбують різні токсиканти, розчинені в морській воді, такі як ДДТ та поліхлорбіфеніли.

Переробка: лиття під тиском, пресування, екструзія.

З полістиролу виготовляється одноразовий посуд, контейнери для їжі, стаканчики для йогурту, дитячі іграшки, теплоізоляційні плити, сандвіч панелі, стельовий багет, стельова декоративна плитка, пакувальні підноси для продуктів харчування в супермаркетах (м'ясо, різні горішки і т.д.), фасувальні коробки для яєць.

Переваги пластмаси: дешевизна, морозостійкість, легкість в переробці, гарний діелектрик.

Недоліки пластмаси: низька механічна міцність і хімічна нестійкість.
Небезпека для здоров'я і навколишнього середовища: Раніше отримання полістиролу було пов'язане з виділенням Тріхлорфторметана (фреону), що руйнують озоновий шар Землі. Полістирол отримують в результаті полімеризації стиролу, який є канцерогенний.

Переробка: Екструдування з наступним подрібненням і гранулюванням.
Небезпека для здоров'я і навколишнього середовища: До цієї групи входять інші види пластмас, тому використання їх в побуті може бути пов'язане з небезпекою для Вашого здоров'я. Так полікарбонат з якого виготовляється деяка посуд для харчування і пляшки, при контакті з гарячими рідинами може вивільняти Бісфінол А, який може викликати різні гормональні порушення в організмі людини (раннє статеве дозрівання, ожиріння, рак, ...). Разом з тим у цю групу можуть входити і екологічні види пластмас, які біодеградіруют в навколишньому середовищі за участю мікроорганізмів. Тобто прибрати тару з цієї групи пластмас Ви граєте в рулетку.

Переробка: не підлягає.

Отримати більш детальну інформацію про різні види пластмас Ви можете на Вікіпедії.

У висновку ми хочемо дати кілька порад:

- По можливості варто відмовлятися від пластмасового посуду на користь дерев'яної, скляної, фарфорового, метал (замість пластмасовою обробної дошки використовувати дерев'яну, пластикову пляшку в поході можна замінити металевої флягою).

Деякі виробники (Klean Kanteen, Sigg, Timolino) вже зараз випускають замість пластикових пляшок пляшки багаторазового використання з нержавіючої сталі.
- Уважно стежити за маркуванням пластмасової продукції, особливо коли купуєте дитячі іграшки.

- Намагатися уникати термічної обробки пластмас з низькою термостійкістю.


Коментарі (0)

Коментувати

Додавати коментарі можуть тільки зареєстровані користувачі.
[ Регистрация | Вход ]
Молодіжна громадсько-екологічна організація "Наш дім - Манява"© 2003-2017/ All right reseved / Design by VWStudio /