МГЕО "Наш дім - Манява" » Каталог статей » Вчені з’ясували 11 річний цикл сонячної активності.

Вчені з’ясували 11 річний цикл сонячної активності.

14.12.2017 / Коментарів: 0 / Категорія: / Добавив: Гість

Вчені з'ясували те, яким чином 11-річний цикл сонячної активності пов'язаний зі змінами клімату і посиленням тропічних штормів. Ланцюжок подій простежила група дослідників на чолі з Джеральдом Милом з Національного центру атмосферних досліджень США.

Про роль сонячної активності у формуванні погоди на Землі кліматологи й фахівці з фізики атмосфери знали давно. Перші свідчення на користь того, що якимось чином активність Сонця впливає на земні процеси були отримані ще в 1801 році астрономом Вільямом Гершелем - він виявив, що коливання цін на пшеницю пов'язані з числом сонячних плям. Ці два показники, не-як, на перший погляд, між собою не пов'язані, чомусь змінювалися узгоджено.

Клімат

Зрозуміло, вплив було обумовлено погодою. Більш пізні дослідження показали, що в роки більш активного Сонця температура трохи вища, але ось механізм цих зв'язків був далеко не така очевидна. Адже різниця між мінімальним і максимальним рівнем активності - всього лише 0,1%.

Зміна потоку сонячних променів на одну тисячну занадто мало для того, щоб можна було просто обмежитися констатацією того факту, що в активні роки Сонце гріє сильніше. Так, тепла надходить трохи більше, але як це впливає на погоду? Припустимо, що температура земної кулі може трохи зрости, але до чого це призведе в тих чи інших місцях? Де підвищиться ймовірність посухи, а де, навпаки, проллються незвичайно сильні дощі? Нещодавно кліматологи проаналізували погоду за липень 2009 року і виявили, що незважаючи на загальне зростання середньої температури в Росії, США, Японії і вздовж узбережжя Китаю стало, навпаки, холодніше.

Саме вивченням потоків теплової енергії в глобальному масштабі зайнялися Джеральд Міл (Gerald Meehl) і його колеги. Їм вдалося довести, що в довгому ланцюжку зв'язків між сонячною активністю і кліматом ключову роль відіграє прогрів екваторіальних вод Тихого океану і вміст хімічних речовин у стратосфері. Ці дві, здавалося б, далеких один від одного фактора визначають у підсумку навіть поведінка індійських мусонів і штормів у узбережжя Південної Америки.

Озоновий шар

Раніше кліматологи знали, що озон, разом з вуглекислим газом, може підвищувати температуру на планеті. Причому так, що навіть озонова діра трохи компенсує зайві викиди вуглекислого газу, а боротьба за збереження озонового шару може парниковий ефект загострити.

Тепер до цього знання додався ще один факт: у роки активного Сонця процес утворення озону прискорюється, і його стає більше.

А зростання концентрації озону в стратосфері вносить свій внесок у парниковий ефект - таким чином, невелике збільшення потоку сонячних променів доповнюється тим, що ці промені починають краще поглинатися і сильніше нагрівати планету.

Океани

Одночасно із синтезом додаткового озону в стратосфері починає і сильніше випаровуватися вода на поверхні Тихого океану. Зростає кількість водяної пари, спрямовуються в атмосферу і ось вже вітер починає нести більше хмар, ніж зазвичай. Так сонячна активність збільшує випадання опадів у традиційно вологих районах і викликає більше, ніж спочатку очікували вчені, потепління. Період якого, втім, триває недовго - приблизно два роки, поки не спаде сонячна активність.

Значення

На погоду впливає дуже багато факторів, щоб отримана інформація вченими однозначно визначала довгострокові прогнози сама по собі. Однак чим більше відомо про складні взаємозв'язки атмосфери, океану і Сонця дозволяє складати їх більш точно, оцінюючи ймовірність посух та катастрофічних повеней. Крім того, точніше будуть і оцінки наслідків глобального потепління - яке вже зараз призводить до інтенсивного танення льодів в Арктиці, а вже через 20 років може призвести до розмивання берегів і руйнування прибережних споруд у багатьох країнах.


Коментарі (0)

Коментувати

Додавати коментарі можуть тільки зареєстровані користувачі.
[ Регистрация | Вход ]
Молодіжна громадсько-екологічна організація "Наш дім - Манява"© 2003-2017/ All right reseved / Design by VWStudio /