МГЕО "Наш дім - Манява" » Каталог статей » Вологі тропічні ліси - інкубатор життя

Вологі тропічні ліси - інкубатор життя

13.12.2017 / Коментарів: 0 / Категорія: / Добавив: Гість

На знімку: Оброслі мохом дерева, чагарники і папороті, що прикрашають Хо-Рівер Веллі (Hoh River Valley), - дощовий ліс помірних широт у Вашингтонському державному Олімпійському національному парку. Тут можна знайти крупнолистового клен, Тсуга західна і сріблясту ялину. Фото Сари Ліїн.
 
Одним з природних багатств нашої планети є вологі (дощові) ліси. Вчені не даремно називають їх справжніми «інкубаторами життя». Тут немає ні шматочка голої землі, кожен квадратний сантиметр покритий рослинами, де водиться маса тварин всіх видів і форм.
На знімку: Тихоокеанський дощовий ліс помірних широт (Ванкувер, Британська Колумбія). У тумані вежами височіють дугласова ялиця, кипарисовик нутканський і інші хвойні дерева. Більшу частину вологи сюди несуть океанські вітри. Фото Тейлора С. Кеннеді.
 
Що стосується води, то дощові ліси знаходяться, так би мовити, на самозабезпеченні. Рослини в процесі транспірації, тобто випаровування, насичують навколишнє атмосферу водою. Кожне дерево з розвиненою кроною «виробляє» за рік близько 760 літрів вологи. У результаті над лісом завжди клубочаться густі хмари, так що, навіть коли немає дощу, тут все одно волого і тепло.
На знімку: Стовбур сріблястої ялинки прикрашений заростями моху (Хо-Рівер Веллі, США). В дощових лісах одні рослини часто служать місцем існування для інших рослин. Фото Сари Ліїн.
 
Рослини в дощових лісах ростуть, як кажуть, в тісноті, та не в образі. Їм постійно доводиться боротися з комахами-шкідниками. Адаптуючись до таку загрозу, вони виробляють особливі хімічні речовини, які використовуються у фармакології для виготовлення лікарських засобів. За оцінкою американського Національного інституту раку (NCI), у дощових лісах виростає до 70 відсотків всіх рослин, які використовуються в онкології. Каланолід А (Calanolide A), новітній препарат для лікування ВІЛ, випробовуваний зараз приватної фармацевтичною компанією, за відомостями NCI, також виробляється з дерева, нещодавно знайденого на острові Борнео. Багато дерева та інші рослини з дощових лісів, наприклад, орхідеї, вже Окультурено і ростуть у різних країнах по всьому світу. Але, скажімо, таке цінне дерево, як бразильський горіх, не приживається ніде, окрім незайманих ділянок Амазонского вологого лісу. Його запилення здійснюється місцевими бджолами, а насіння розносять агути, дрібні ссавці, що живуть на деревах. «Біоразведка», тобто пошук в дощових лісах рослин, які можуть використовуватися в харчовій промисловості, косметиці і медицині, за останні десятиліття перетворився у великий бізнес. На жаль, великі ділянки інкубаторів життя знищуються як під час лісорозробок, так і для розчищення території з метою видобутку корисних копалин або розведення великої рогатої худоби. Тільки в Бразилії, де ще збереглося близько 30 відсотків усіх що залишилися на Землі дощових лісів, за період 2000-2005 рр.. їх втрачено майже 130 тисяч квадратних кілометрів. Біологи попереджають, що наслідки такого нераціонального господарювання можуть бути самими серйозними, включаючи посухи та інші шкідливі для природи і людини наслідки.
                                                                                  Джерело: National Geografic
 


Коментарі (0)

Коментувати

Додавати коментарі можуть тільки зареєстровані користувачі.
[ Регистрация | Вход ]
Молодіжна громадсько-екологічна організація "Наш дім - Манява"© 2003-2017/ All right reseved / Design by VWStudio /