МГЕО "Наш дім - Манява" » Каталог статей » Забруднення довкілля сільськогосподарським виробництвом: поверхневі і підземні води, ґрунт

Забруднення довкілля сільськогосподарським виробництвом: поверхневі і підземні води, ґрунт

11.12.2017 / Коментарів: 0 / Категорія: / Добавив: Гість

Інтенсифікація сільського господарства призвела до різкого збільшення використання продуктів сільськогосподарської хімії, що спричиняє несприят-ливий вплив на навколишнє середовище, одночасно відбуваються процеси активного знищення лісів. Інтенсифікація процесів сільського господарства, у тому числі меліорація та іригація можуть створити значно більший глобальний вплив на навколишнє середовище, порівняно з хімічними  забруднювачами. У цьому випадку можна очікувати макропорушень у природних циклах і кліматі.
 Значення має взаємодія хімічних речовин і біоти на всіх рівнях її організації. З однієї сторони хімізація сприяє розвитку сільського господарства, а з іншого боку - негативно впливає на довкілля і людину.
 Важливим елементом забруднення довкілля є пестициди, тут визначаль-ною їх характеристикою є ступінь стійкості в біосфері. Поділ пестицидів на класи стійкості заснований на терміні, що необхідний для зникнення 75-100% пестициду з місця його застосування. Хлоровані вуглеводні, які застосовуються як інсектициди, відносяться до класу стійких і тому мають першорядне значення як забруднювачі навколишнього середовища. Вони не піддаються руйнуванню в ґрунті і воді під дією хімічних факторів, мікроорганізмів, фотохімічних реакцій, висока ліпідорозчинність і низька водорозчинність роблять їх здатними до біоаккумуляції. Вони добре випаровуються і забруднюють атмосферу, отже, легко поширюються. Інші групи пестицидів через їх низьку стійкість мають менше значення як забруднювачі, піддаються швидкому біотичному і абіотичному розщепленню, їх транспорт обмежений. Велику небезпеку становлять фунгіциди тому, що виявляють високу канцерогенну активність, але їх вплив на ґрунт на сьогодні зовсім не вивчений.
Для боротьби із шкідниками садів, виноградників часто застосовують такі препарати: купорос, бордоська рідина, купрозан - на основі купруму, фосфорорганічні пестициди - метафос, хлорофос, метилмеркаптофос, порошок сірки, гексохлоран. Всі ці препарати неодноразово застосовуються протягом усього періоду вегетації. При роботі необхідно дотримуватись вимог техніки безпеки, тому що ГДК у повітрі повертаються до норми через 3-15 днів. Ураження людей є комплексним (одночасне потрапляння на шкіру і через органи дихання). Тривалий контакт з мідними препаратами та пестицидами викликає захворювання нервової системи, вегетосудинну дистонію, астеновегетативний і гіпоталамічний синдроми, ураження периферичної  нервової системи, гіпертонію, церебральний склероз.
Хімічні засоби захисту рослин теж перетворилися в міжнародну і національну екологічну проблему при вирішенні питань захисту водойм від таких речовин.
Азотні добрива змиваються в поверхневі і підземні водойми. Самі по собі нітрати малотоксичні, але вони перетворюються на нітрити і далі на нітрозоаміни, які є канцерогенами.
В об'єктах довкілля пестициди  розкладаються з більшою або меншою швидкістю. Шляхи  детоксикації – фотохімічні реакції і біотрансформація. При фотохімічній деструкції дією О2 і О3 відбувається повне окиснення до простих сполук (вуглекислий газ, вода та ін.).
Коментарі (0)

Коментувати

Додавати коментарі можуть тільки зареєстровані користувачі.
[ Регистрация | Вход ]
Молодіжна громадсько-екологічна організація "Наш дім - Манява"© 2003-2017/ All right reseved / Design by VWStudio /