МГЕО "Наш дім - Манява" » Каталог статей » Посадка дерев не сповільнить темпи зростання температури на планеті

Посадка дерев не сповільнить темпи зростання температури на планеті

17.12.2018 / Коментарів: 0 / Категорія: / Добавив: Гість

Згідно з новим дослідженням, альтернативи різкого скорочення викидів парникових газів просто не існує, якщо держави дійсно мають намір обмежити зростання середньої температури на планеті величиною 2 ° C.
Дерева можна розглядати як простий механізм зменшення концентрації вуглекислого газу, і, теоретично, ефективне управління плантаціями дерев дозволило б поглинати вуглекислий газ, що виділяється при спалюванні викопного палива. Однак вчені вважають, що величезні масштаби таких плантацій матимуть руйнівні екологічні наслідки.
"Якщо ми продовжимо спалювати вугілля і нафту в таких обсягах, як сьогодні (про що нам доведеться пошкодувати в майбутньому), то кількість парникових газів, яке нам доведеться забрати з атмосфери щоб стабілізувати клімат, буде занадто великим, щоб ми могли з ним впоратися» , - коментує ситуацію Олена Бойзен, співробітник Потсдамського інституту досліджень впливу на клімат, яка керувала дослідженням, опублікованим в журналі «Earth's Future».
Дерева не є панацеєю
Якщо засадити лісами родючі землі, людство втратить такі необхідні ґрунти для забезпечення продовольством 9 млрд людей. Якщо висаджувати дерева на менш родючому ґрунті, витрати, необхідні для забезпечення їх водою і азотними добривами, будуть просто колосальними. У будь-якому випадку, це може завдати непоправної шкоди природним екосистемам.
Потім дерева, вирощені для поглинання вуглецю, довелося б садити глибоко в землю, щоб не допустити повернення вуглецю в атмосферу, в результаті чого темпи глобального потепління могли б збільшитися, і їх не вдалося б стримати.
«Навіть якщо б ми могли використовувати ефективні рослини, такі як тополі, і утримати 50% вуглецю, що міститься в її біомасі, при інерційному сценарії безперервного і необмеженого використання викопного палива, то розмір плантацій, необхідних для обмеження зростання середньої температури на планеті величиною 2 ° C, призведе до руйнівних екологічних наслідків », - каже Бойзен.
Найбільші ліси планети є частиною кліматичного механізму. У 2015 році понад 195 країн підписали Паризьку угоду з метою стримати темпи зміна клімату як за рахунок зміни технологій землекористування, так і за допомогою відмови від викопних видів палива на користь поновлюваних джерел енергії.
Таким чином, зберігання вуглецю за допомогою лісових масивів є лише однією складовою комплексного вирішення проблеми. Бойзен і її колеги повідомляють, що вони розглянули ряд сценаріїв, щоб зрозуміти, чи дозволять, нехай навіть теоретично, масові інвестиції в висадку дерев видаляти достатню кількість вуглецю з атмосфери.
«У контексті кліматичної драми, яку ми сьогодні спостерігаємо на цій великій сцені, іменованої Земля, видалення CO2 не матиме ніякого вирішального значення, якщо всі інші заходи не дадуть результатів».
В рамках одного з сценаріїв розглядалася висадка дерев на площі 6,9 млрд гектарів, для чого щорічно треба було б 570 млн тонн азоту, при цьому навіть найменша теоретична плантація б продовжувалася більш ніж на мільярд гектарів і споживала б 96 млн тонн азотних добрив щорічно. Один мільярд гектарів - це більше 10 млн квадратних кілометрів, що перевищує за площею територію Канади.
Ще один з розглянутих сценаріїв передбачав заповнення чверті світових сільськогосподарських угідь неродючою біомасою - стовбурами дерев, які підлягали б захоронення. Крім того, ще один сценарій міг би привести до втрат природних екосистем, еквівалентним однієї третини всіх існуючих світових лісових угідь.
«Як вчені, ми розглядаємо всі варіанти розвитку подій в майбутньому, а не тільки позитивні», - говорить Вольфганг Люхт, один з учасників дослідження Потсдамського інституту.
"Що станеться при найгіршому сценарії: крах і повний провал політик в області пом'якшення наслідків зміни клімату? Чи дозволять нам рослини стабілізувати клімат в «аварійному» режимі? Відповідь - «ні». Не існує ніякої альтернативи ефективним заходам щодо зменшення наслідків зміни клімату. При такому сценарії рослини можуть грати обмежену, але важливу роль, в умовах ефективного управління ».
Кліматологи недавно проводили інвентаризацію світових лісів. Вони нарахували більше 1 трильйона дерев і встановили кількість відомих видів.
Вони визначили відносне значення, оскільки вуглець «поглинають» як старі, так і молоді дерева, і навіть повторно вивчили посушливі території земної кулі в результаті чого вдалося виявити великі і раніше невраховані лісові угіддя, площа яких дорівнює території Європейського Союзу, розкидані по посушливим долинах. Однак, незважаючи на те, що збереження лісів є важливою частиною вирішення проблеми клімату, навмисна посадка дерев може виявитися контрпродуктивною.
Автори відзначають, що для реалізації одного з варіантів, що передбачають створення плантацій біомаси, треба було б від 10% до 25% сільськогосподарських угідь світу, що було б еквівалентно втрати від 43% до 73% щорічного світового виробництва калорій.
Використання викопного палива
Вчені розглядали сценарій, при якому б світ відмовився від виробництва всіх м'ясних і молочних продуктів на користь «пасовищних» рослин, але навіть це «не привело б до істотного поліпшення ситуації в області зміни клімату». Це пов'язано з тим, що, незважаючи на те, що пасовищні угіддя за площею перевищують сільськогосподарські землі, вони є менш продуктивними. Автори вкотре повертаються до необхідності скоротити використання викопного палива.
«У контексті кліматичної драми, яку ми сьогодні спостерігаємо на цій великій сцені, іменованої Земля, видалення CO2 не матиме ніякого вирішального значення, якщо всі інші заходи не дадуть результатів. Воно швидше виконує допоміжну функцію, але має здійснюватися з самого початку, в той час як основну роль грають заходи, спрямовані на зменшення наслідків зміни клімату », - каже Ганс Йоахім Шеллнхубер, директор Потсдамського інституту.
«Отже, це - позитивний сигнал. Ми знаємо, що робити - швидко відмовитися від використання викопного палива, застосовуючи паралельно різні технології видалення CO2. Ми знаємо, коли нам потрібно почати - прямо сьогодні. Якщо ми зробимо це, ми переконаємося, що уникнути безлічі кліматичних ризиків за рахунок обмеження зростання температури на планеті величиною 2 ° C все ще можливо », - Climate News Network.
 


Коментарі (0)

Коментувати

Додавати коментарі можуть тільки зареєстровані користувачі.
[ Регистрация | Вход ]
Молодіжна громадсько-екологічна організація "Наш дім - Манява"© 2003-2017/ All right reseved / Design by VWStudio /