МГЕО "Наш дім - Манява" » » Концентрація СО2 в атмосфері Землі - рекордна за останні 15 млн років - 12 Жовтня 2009

13.12.2017 / Коментарів: 0 / Категорія: / Добавив: Гість

Концентрація парникового газу СО2 (двоокис вуглецю) в атмосфері Землі досягла рекорду за останні 15 мільйонів років, йдеться в статті дослідників, опублікованій в журналі Science.

"Наші дані можуть вважатися першим надійним свідченням того, що атмосферна концентрація вуглекислого газу може бути пов'язана з такими змінами навколишнього середовища, як розподіл льодовиків, інтенсивність вітру і населеність екосистем", - сказав провідний автор дослідження Арадна Тріпаті (Aradhna Tripati), доцент Каліфорнійського університету в Лос-Анджелесі, слова якої наводить прес-служба університету.

Ґрунтуючись на хімічних і фізичних властивостях вуглекислого газу, зокрема його здатності виявляти парниковий ефект на клімат планети, вчені і раніше припускали, що варіації концентрації цього газу в атмосфері Землі можуть призводити до серйозних кліматичних змін. Однак достовірних підтверджень цьому не було, так як у вчених не було надійних даних про зміни вмісту СО2 в атмосфері за тривалі періоди в історії Землі.

Зокрема ця обставина до останнього часу було основою для висловлювання скептиків, що відкидають ідею поточної зміни клімату через промислових викидів і пов'язували це явище з іншими, ще не відомими науці факторами. Найбільш надійними даними про концентрації вуглекислого газ в атмосфері є бульбашки повітря, вмороженностью в льодовики Антарктиди і Гренландії, однак товщина цих льодів не дозволяє вивчати склад атмосфери глибше 800 тисячоліть тому.

Автори нового дослідження вперше показали, що оцінити вміст СО2 в атмосфері в більш глибокому минулому планети можна за допомогою співвідношення ізотопів елементів кальцію і бору в осадових породах, що включають в себе і рештки мікроорганізмів які жили в поверхневих шарах вод доісторичних морів і океанів. Рівень СО2 в повітрі впливає на солоність води, що в свою чергу позначається і на складі екзоскелет цих найпростіших організмів.

Автори статті показали, що за допомогою інформації про співвідношення ізотопів можна не лише з високою точністю відтворити дані, отримані в результаті буріння льодовиків, але і заглянути набагато далі в історію Землі - як мінімум на 20 мільйонів років.

На підставі цих розрахунків вчені показали, що останній раз в історії Землі сучасна концентрація СО2 в атмосфері - 387 мільйонних часток - трималася 15 мільйонів років тому. Тоді клімат землі було тепліше на 3-6 градуси Цельсія, рівень моря був вище на 25-40 метрів, а північної полярної крижаної шапки і Гренландського льодовика просто не існувало.

Все це говорить про те, що подальше зростання атмосферної концентрації парникових газів може призвести до ще більш значним кліматичних катаклізмів. Наприклад, якщо рівень СО2 підніметься до 600 або 900 мільйонних часток, як це було 50 мільйонів років тому, то в пустелю перетвориться навіть більша частина субтропіків, не кажучи вже про тропічних і екваторіальних регіонах Землі.


Коментарі (0)

Коментувати

Молодіжна громадсько-екологічна організація "Наш дім - Манява"© 2003-2017/ All right reseved / Design by VWStudio /